
Gyurcsány Ferenc meggyötört arccal reagált Trump győzelmére, pocsék világról beszélt az ex-miniszterelnök
Olvass tovább...
Gyurcsány Ferenc átment Szlovákiába vásárolni, hogy megnézze, az árrésstop ellenére is alacsonyabbak-e az árak.
Továbbra is Magyarországon a legmagasabb az infláció mértéke az unióban, közölte az ATV az Eurostat legfrissebb adatai alapján. Míg uniós átlagban 2,7 százalék volt a pénzromlás mértéke, addig Magyarországon 5,7 százalékkal drágult az élet tavaly februárhoz képest. A DK szerint az árréstop ellenére is jobban megéri néhány környező országban intézni a bevásárlást, Gyurcsány Ferenc személyesen járt utána a dolognak.
A DK elnöke bevásárolt a Komárom-Esztergom vármegyei Sárisáp községben, majd átment a határon és egy komáromi nagy hipermarketben megvette ugyanazt, mint Sárisápon. Csakhogy olcsóbban. Gyurcsány szerint Szlovákiában a termékek még úgy is 20%-kal olcsóbbak voltak, hogy itthon már maximálta a kormány az árrést.
Az ATV megnézte egy horvátországi üzletben is az árakat. Kiderült, hogy hiába az árrésplafon, 10-15 százalékkal kevesebbet kell fizetni a horvátoknál, mint itthon, így sokan a határról járnak át vásárolni.
„Még mindig érdemes lemenni egy nagybevásárlásra, hát megéri, közel van, és akkor így az ember meg tudja venni olcsóbban az egészet”
– nyilatkozta egy határ mellett élő férfi.
Molnár László, a GKI gazdaságkutató szakértője szerint az árrés okozta veszteséget a boltoknak vissza kell hozniuk. Amit elszenvednek veszteségként a rendeletben foglalt 30 féle terméken, azt nyilvánvalóan más termékek árán vissza fogják hozni, tehát ott lesz magasabb egy kicsit az árrés.
Közben az Európai Unió statisztikai hivatala közzétette a legfrissebb inflációs adatait, eszerint továbbra is Magyarországon a legmagasabb az infláció mértéke az Unióban. Míg Franciaországban 0,9 százalék, Magyarországon 5,7 százalékos éves drágulást mértek februárban, az uniós átlag 2,7 százalék volt.
A jegybank korábbi elnöke, Bod Péter Ákos szerint oka van annak, hogy Magyarországon ilyen magas az élelmiszerárszint. Az egyik rögtön az áfa, valamint a kiskereskedelemre rakott különadó, ez utóbbit a nagy cégek fizetik.
„Lényegében a magyar állam 30 százalékot, ilyen rést rak rá minden termékre, hát a tejárura nem, de zöldségre, gyümölcsre, alapvető élelmiszerekre igen”
– magyarázta Bod Péter Ákos, aki szerint az inflációt jelentősen emeli itthon a szolgáltatók, a posták, bankok, telefontársaságok áremelése is.
Olvass tovább...