promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
 Felülríja a képzeletet, ami ott volt lent, 7000 éves leletekre bukkantak tudósok egy tó mélyén

Felülríja a képzeletet, ami ott volt lent, 7000 éves leletekre bukkantak tudósok egy tó mélyén

Borítókép:  Profimedia - illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Elképesztő távot is megtehettek tengeren a kőkorszaki emberek.

A Földközi-tenger medencéjének kőkori lakói lenyűgöző hajózási tudással rendelkeztek, ami meglepte a történészeket és régészeket is. Hajóik kifinomult megoldásai a modern hajókon is megtalálhatók, és hozzájárultak a térség első jelentős civilizációinak felemelkedéséhez.

Már a kőkorszakban élénk kereskedelem folyt a Földközi-tenger medencéjében, sőt távolabbi vidékekkel, például a Baltikummal is. A tudósok régóta vitatkoznak a kőkori hajózás fejlettségi szintjéről, de egy új tanulmány fontos felfedezéseket tett.

A Róma melletti Bracciano-tó mélyén 7000 éves kőkori település maradványait tárták fel. A régészek öt kenut vizsgáltak meg a településen. A legnagyobb 10,34 méter hosszú, és egy hatalmas tölgyfatörzséből faragták ki. A második kenu égerfából készült, és egy gomba alakú fadarabbal volt ellátva, ami kikötőbakként is funkcionálhatott. A többi kenu égerből, nyárfából és bükkből készült. A hajók anyagának változatossága arra utal, hogy őseink 7000 évvel ezelőtt is tisztában voltak a különböző faanyagok előnyeivel és hátrányaival, és tudatosan választották a célnak legmegfelelőbbet.

A La Marmottában talált leletek a Földközi-tenger legrégebbi ilyen leletei, és rávilágítanak a kőkori ember lenyűgöző famegmunkálási és hajóépítési tudására. A tudósok szerint ezeket a hajókat nem csak a tavi közlekedésre használták, hiszen az Arrone folyón keresztül könnyen elérhető volt a Földközi-tenger is. Számos bizonyíték támasztja alá, hogy La Marmotta kereskedelmi kapcsolatban állt a görög területekkel, de még a Baltikummal is. A település lakói Lipari-szigetekről és Palmarola szigetéről származó termékekkel is büszkélkedhettek.

1998-ban lelkes kísérleti régészek bebizonyították, hogy ezek a kőkori hajók alkalmasak hosszabb tengeri utakra is. Megépítették az egyik kenu tökéletes mását, és elhajóztak vele Olaszországból Portugáliába, mintegy 800 kilométert megtéve.

A La Marmottában talált leletek lenyűgöző betekintést engednek a kőkori hajózás fejlettségébe, és rávilágítanak őseink lenyűgöző mérnöki és kereskedelmi képességeire.

Forrás: Iflscience