Kicsit visszatért a 99 forintos DVD sorozat
Olvass tovább...
Ez azért nem fog úgy feltámadni, mint a bakelit, de van rá kereslet.
Aki nem ismerte fel elsőre, az valószínűleg már hiába próbálkozik. A borítóképen egy CD lemezt látsz elektronmikroszkóp alatt. Az úgynevezett kompaktlemez (Compact Disc) ma ünnepli fennállásának negyvenedik (!) évfordulóját.
Emlékszel még a régi „szép” időkre, amikor egyetlen CD-re ráfért egy menő játék, te pedig összetetted a két kezedet, ha normálisan tudott futni a gépeden? Nos, ma ezek a játékok már gondtalanul elindulnak egy mobiltelefonon is, szóval őrület mennyit fejlődött a technika.
Azonban ne feledkezzünk meg a zenéről sem, mert anno bizony még így tudtuk a leghatékonyabban hallgatni a kedvenceinket. Ennek persze ott volt az illegális változata is: a haverunk kiírta az MP3-válogatását, amit kínkeservesen összeszedegetett internetről, mi pedig már dobtuk is be őket a Winamp zenelejátszóba. Ma már ott a Spotify, amin szinte az összes kedvencedet megtalálhatod.
Régen minden jobb volt? Hát, azért nem minden, inkább régen minden más volt, amit jó felidézni.
Olvass tovább...
Szóval az akkori korban csak akkor ért valamit a géped, ha volt benne CD vagy DVD író – így lehetett a legkönnyebben felszabadítani helyet a merevlemezen. 2022-ben az ember már simán felháborodik, hogy a laptopjában mi a fenének tettek bele DVD írót- és olvasót.
Az első kereskedelmi forgalomba került CD 1982. augusztus 17-én készült el. A Philips hivatalos adatai szerint a németországi Hannoverben található gyártósorról az ABBA - The Visitors című albumának példányai gördültek le elsőként, jóllehet a formátum kereskedelmi bevezetésére Európában március folyamán került sor (Japánban már novemberben).
A CD-k az idő során nem csupán tárolóképességükben, hanem szerkezetileg is sokat fejlődtek. Amikor például megjelentek az újraírható CD-k, az olvasófejeken is változtatni kellett.
A kompaktlemezt eredetileg a hanglemezek utódjaként emlegették, de inkább mint adathordozó érte el sikereit, bár karrierje elején valóban csak és kizárólag zeneszámok tárolására alkalmazták.
Olvass tovább...
A többség ma csak azokat a CD-ket, vagy DVD-ket használja, amik megmaradtak régről, de már nem vásárol üres lemezt, hogy arra írjon ki valamit. A Tesco brit anyacége még februárban bejelentette, hogy a gyenge kereslet miatt fokozatosan eltünteti majd áruházai polcairól a CD-ket.
Ettől függetlenül az emberek zöme továbbra is szívesen vásárol eredeti CD-t a kedvenc előadójától, sőt, az optikai lemezen kiadott albumok iránti kereslet erősen növekedőben van, főleg az online piactereken. 2021-ben csaknem 31 ezer darab zenei CD talált gazdára csak a Vaterán.
Ma már ott tartunk, hogy egy 64 GB-os pendrive-ot pár ezer forintért beszerezhetünk, persze a legtöbb ember inkább hordozható SSD-n, vagy a felhőben tárolja a fontosabb adatait, emlékeit.
Most viszont mindenki retrózzon egyet a CD 40 éves születésnapján, és kapja elő a kedvenc kompaktlemezét otthon.