Alvás közben is lehet tanulni
Olvass tovább...
Az alvásmegvonás akár halálos is lehet, de ez a fiú hosszú napokig kibírta! – Tudd meg, hogy mit tapasztalt!
Még a hatvanas évek elején történt, hogy két fiatal fiú elhatározta, hogy kísérlet alá vetik az ébrenléti határokat. Olyannyira jól sikeredett a kutatásuk, hogy még a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerültek.
Ez a két srác, Randy Gardner és Bruce McAllister egy érmefeldobással döntötte el, hogy ki marad majd ébren, és ki nem hagyja a másikat elaludni. Végül Randy vesztett, tehát őt kergette az álmatlanság olyan szélsőséges állapotába Bruce, ami sokak számára már rémisztő lehet.
Olvass tovább...
Az egész csak egy poénos gimnáziumi ötletnek indult, valószínűleg a világ soha nem figyelt volna fel rájuk, ha a helyi újságok nem írnak róluk. Így talált rájuk ugyanis a Stanford Egyetem alváskutatója, Dr. William C. Dement. Randy szülei egyébként nagyon aggódtak, hogy súlyos károkat szenved majd fiuk – és okkal.
„Akkor még nem tudtuk, hogy belehalsz-e, ha sokáig nem alszol: de nem volt kizárva a lehetőség”
– nyilatkozta Dement.
Hogy mi történt aztán? A mindössze 16 éves srác az első nap után még nem tapasztalt különlegesebb problémákat. A második napon már rosszkedvű lett, kifogtak rajta a nyelvtörők is. A negyedik napra nehezen emlékezett és érdekes képzetei támadtak.
„Azt hallucináltam, hogy egy híres fekete focista vagyok, Paul Lowe a San Diego Chargersből”
– mesélte el évekkel később.
Olvass tovább...
Az elkövetkezendő napokban szintíszta kínzásnak élte meg az egészet: lassan tudott csak beszélni, gyakran félbehagyta a mondanivalóját, mert elfelejtette, mit akart mondani. A 11. napon érzéketlenné vált szinte minden külső ingerre, a rutinteszteket már meg sem tudta csinálni.
Szerencsére túlélte a kutatást, sőt, semmilyen agykárosodást nem szenvedett.
A megfigyelők végül arra jutottak, hogy a napokon keresztüli alvás kikapcsolja az agy egyes területeit, és csak azokat hagyja éberen, amelyek feltétlenül szükségesek. Azóta már többen megdöntötték ezt a rekordot, de senkit nem véstek be hivatalosan a Guinness-könyvbe, mert nem akartak senkit sem buzdítani a veszélyes kísérlet megismétlésére.