Gondoltad volna? A Napnak olyan gyűrűi voltak, mint a Szaturnusznak
Olvass tovább...
A bolygó hőmérséklete drasztikusan változik a mag és a légkör között.
Az Uránusz átlagos hőmérséklete mínusz 195 Celsius-fok a NASA szerint. Ezért ezt tartják a Naprendszer leghidegebb bolygójának. Viszonyításképp az Antarktisz belső területeinek átlaghőmérséklete télen mínusz 40 °C és mínusz 70 °C között alakul.
Az Uránusz a Naprendszer legszélsőségesebb évszakait éli át, mivel a bolygó egyenlítője közel derékszöget zár be a pályájával, vagyis 97,77 fokkal dől meg.
Minden közel negyedévben a Nap közvetlenül süt az egyes pólusok fölött, míg a bolygó többi része sötét télbe borul. Egy év az Uránuszon körülbelül 84 földi évnek felel meg, vagyis nagyon hosszú időt kellene sötétben töltenie azoknak, akik itt élnének.
Olvass tovább...
A Neptunuszhoz hasonlóan az 1781-ben felfedezett Uránusz is „jégóriásként” ismert. Mindkét bolygó rideg légkörrel rendelkezik, ami inkább jégből, mint gázból áll. Utóbbi túlnyomórészt hidrogénből, héliumból és metánból tevődik össze – a metán visszaveri a kék fényt, innen az Uránusz híres kékeszöld árnyalata.
Az ammóniából és metánjégből álló Uránusz felhőinek átlaghőmérséklete mínusz 193 Celsius-fok, de a leghidegebb hőmérséklet az alsó légkörben van, ahol mínusz 224,2 °C-ra is lesüllyed.
A magja viszont éppen ellenkezőleg, belülről nagyon meleg, elérheti akár a 4982 Celsius-fokot is. Igaz, más bolygókhoz képest ez is „hidegnek” tekinthető. Az Uránusz belső hőjéből ezért nagyon kevés jut ki az űrbe. A NASA űrszondája szerint nincs erős belső hőforrása.
Olvass tovább...