A vikingek már a 9. században figyelmeztettek a klímaváltozásra
Olvass tovább...
Hatalmas biológiai-, ökológiai veszteség és pusztítás: ez marad az ausztráliai bozóttüzek után és a helyzet csak súlyosbodik a klímaváltozás hatására.
Ausztráliában nem ritkák a bozóttüzek, amelyek gyakran okoznak jelentős károkat. Azonban a kutatók úgy vélik, hogy a helyzet tovább súlyosbodhat, a klímaváltozás hatásai miatt ugyanis akár 200 százalékkal is növekedhet a különösen tűzveszélyes napok száma.
Olvass tovább...
A friss tanulmány szerint a jelenség mögött elsősorban az eső és a relatív páratartalom csökkenése áll, különösen tavasszal és kora nyáron.
Az augusztus elején közzétett átfogó jelentés szerint 1950 óta meghosszabbodott a bozóttüzek szezonja Ausztráliában, amely az üvegházhatású gázok kibocsátása miatt tovább nő. A szaporodó tüzek elsősorban Victoria államban várhatók. A délkeleti részen Bairnsdale-ben még komolyabb a helyzet, ott 2100-ra akár megháromszorozódhat a tűzveszélyes napok száma, Walpeupban ez a szám évi 60-ról 100-ra nő.
2019-2020-ban minden idők legpusztítóbb bozóttűz szezonja volt Ausztráliában, mely elnyerte a “Fekete Nyár” elnevezést.
A becslések szerint a tűz több mint 18 millió hektárt pusztított el, több mint 5900 épület vált semmissé, legalább 100.000 haszonállat pusztult el és legalább 34 ember halt meg vagy tűnt el.
A videó sokkoló képeket tartalmaz.
A kutatók most az éghajlatváltozás hatásait elemzik, hogy hatékonyan tudjanak reagálni a tüzekre, azok megakadályozására. Elsőkörben álláspontjuk szerint fent kell tartani a települések közelében található idősebb erdőket.
Olvass tovább...