Kvíz: milyen színű volt eredetileg a szfinx? Mennyit tudsz a rejtélyes piramisokról? Íme a nagy egyiptomi tudásteszt!
Olvass tovább...
Egy új elmélet szerint apja felesége, a szépséges Nofertiti királyné számára készült.
Az egyiptomi Újbirodalom első dinasztiájához tartozó Tutanhamon fáraó sírját 1922-ben találta meg a brit Howard Carter a Királyok völgyében. Nagy szenzációnak számított, hiszen nagyjából épen maradt fenn, megtalálták benne az uralkodó szarkofágját is a múmiával.
Olvass tovább...
Valami azonban mégsem stimmelt vele, és erre éppen maga Tutanhamon a magyarázat. Az ifjú fáraó ugyanis legfeljebb 19 éves volt, amikor meghalt, ez pedig alighanem felkészületlenül érte az udvarát. Sebtében kellett eltemetni, és erre
egy olyan sírt találtak a legalkalmasabbnak, amely feltételezhetően egy nő számára készült.
Sok kisebb-nagyobb jel utal erre, például az is, hogy a folyosóról jobb kéz felé fordulva juthatunk a sírkamrához, márpedig férfiak esetében a bal kéz felé fordulás volt a jellemző a 18. dinasztia idején.
Olvass tovább...
Ha jobban megfigyeljük, gyanúsnak mondható Tutanhamon káprázatos, aranyból készült, és mindenki által jól ismert halotti maszkja is. A vonásai persze egy fiatalemberé is lehetnek, de egy ilyen dísz mögé könnyen elképzelhetünk egy női arcot is.
A szakértők eddig nagyvonalúan átsiklottak egy apró, de annál fontosabb részlet fölött is: vajon miért van kifúrva a fül a halotti maszkon? Ez a kérdés egyre jobban foglalkoztatja a régészeket, akik közül jó néhányan már a dühös vitákig is eljutottak ebben a témában.
Az egyiptológus professzor Joann Fletcher például meg van győződve arról, hogy a csodás maszk nem Tutanhamon, hanem Nofertiti királyné számára készült. Ő az ifjú fáraó apjának, Ehnatonnak volt az egyik felesége, de nem az anyja Tutanhamonnak.
Olvass tovább...
A királyné bő egy évtizeddel a fiatal uralkodó halála előtt eltűnt, a nevét többé nem említették. Talán valamilyen járvány áldozata lett, esetleg kiesett Ehnaton kegyeiből – utóbbi esetben pedig különösen érdekes lenne, hogy akkor miért jutott volna neki ilyen pompás sír.
Joann Fletcher szerint kizárt, hogy Tutanhamon fülbevalót viselt volna, így a maszk aligha készülhetett számára. Sokkal valószínűbb, hogy Nofertitinek szánták, és csak utána alakították át az elhunyt uralkodó részére.
Olvass tovább...
Az Egyiptomban óriási szaktekintélynek számító Zahi Hawass régész, a kulturális miniszter helyettese azonban megkérdőjelezi ezt a teóriát.
„Fletcher elmélete a kilyukasztott füllel kapcsolatban alaptalan, mert a 18. dinasztia összes fáraója fülbevalót viselt az uralkodása során. A maszkon nincs rajta Nofertiti királynő neve sem, amint azt egy német archeológus is megállapította a tárgy javítása során” – hűtötte le a kedélyeket a híres egyiptológus.
Annyi mindenesetre bizonyos, hogy a Tutanhamon sírjában talált tárgyak egy része valóban nem a fiatal fáraó számára készült, hanem már korábban, az Amarna-korban. Az sem volt általános, hogy a halotti maszk az elhunytat ábrázolja, gyakran megjelenítették rajta például Oziriszt, a halál és újjászületés istenét.