A mélytenger leghosszabb élőlénye olyan, mintha az űrben készült volna a fotó
Olvass tovább...
Mégis miért történik mindez?
A természet mindig tartogat újabb és újabb meglepetéseket. Itt egy csalafinta halacska, aki olyan fényjátékot csinál, mintha tűzijátékot köpne a szájából és közben jól is lakik.
Legalábbis első ránézésre ezt gondolhatnánk, de mi történik valójában?
Érdemes tisztázni a biolumineszcencia fogalmát. A biolumineszcencia annyit jelent, hogy valamely élő organizmusban egy kémiai reakció lezajlása fény kibocsátással jár.
A világításnak számos, a túlélést segítő szerepe lehet. Például egy naiv és kíváncsi prédaállat csalogatása, vagy ellenkezőleg egy ragadozó távoltartása is lehet a cél. Egyesek pedig párkeresési célzattal vetik be ezt a szuperképességet.
Mi történik a bíboros hal esetében?
Ezeknek a halaknak ritkán ugyan, de az étlapján szerepelnek az ostracodák, vagyis az aprócska kagylósrákok is – a planktonok mellett. Mikor a bíboros hal megpróbálja elfogyasztani a védtelennek tűnő ízeltlábút, akkor az védekezésbe lendül.
A riadt préda őrült életmentő üzemmódba kapcsol és szervezete elkezd termelni egy speciális anyagot, egy oxidatív enzimet. Ennek az enzimnek a segítségével indul be a fényjáték.
Olvass tovább...
És mit lép erre a hal?
Természetesen kiköpi a leleményes ebédjelöltjét, mivel a szájában felizzó fény a nagyobb ragadozókat vészjóslóan a közelbe csábítja.
Még szerencse, hogy ki tudja köpni és nem világító pocakkal kénytelen menedéket keresni az éhesebbnél éhesebb szájak elől.
Olvass tovább...