Egymillió papucs, 400 ezer fogkefe szennyezi az utolsó paradicsomot
Olvass tovább...
Évente 570 ezer tonna műanyag kerül az ókori civilizációk bölcsőjének számító mediterrán régióban a tengerbe, tizezrével dobálják bele a palackokat. Törökországból, Spanyolországból, Olaszországból, Egyiptomból és Franciaországból jut a legtöbb bele.
Minden jel szerint a műanyag lett korunk pestise, napi rendszerességgel hüledezhetünk a számok miatt. Gyakran az óceánok térségéből kerülnek ki a megdöbbentő hírek, de most sokkal közelebbinek tűnik a probléma, hiszen a magyarok által is közkedvelt és gyakran felkeresett mediterrán régióit is súlyosan szennyezik a palackok. A nyár elején ezt nem baj, ha tudjuk.
Olvass tovább...
Évente 570 ezer tonna műanyag kerül a Földközi-tengerbe
a Természetvédelmi Világalap (WWF) friss jelentése szerint, amelyet többek között a BBC News és a távirati iroda is közzétett. Ez műanyag palackokra lebontva 33 800 darabot jelent. A legszennyezettebb térségek között a délkelet-törökországi Kilikia tartomány, Barcelona, Marseille, Tel-Aviv és Velence környéke is ott van.
A mikroműanyag koncentrációja a Földközi-tengerben majdnem négyszer magasabb, mint bárhol a világon.
Olvass tovább...
A hulladék 95 százaléka műanyag, amelynek többsége Törökországból, Spanyolországból, Olaszországból, Egyiptomból és Franciaországból jut a tengerbe. A WWF szerint a probléma megoldása érdekében nemzetközi egyezményt kellene kötni a műanyaghulladék tengerbe kerülésének csökkentéséről és a tengervíz hulladékmentesítéséről, az MTI jelentése szerint.
Valamennyi Földközi-tenger menti országnak ki kell terjesztenie az újrahasznosítást,
be kell tiltania az egyszer használatos műanyagot, és fel kell hagynia a mikroműanyag alkalmazásával a kozmetikumokban és a mosószerekben 2025-ig. A műanyagiparnak pedig olyan termékeket kell fejlesztenie, amelyek újrahasznosíthatók, komposztálhatók, megújuló alapanyagokból és nem vegyipari termékekből készülnek.