A fotós, aki saját kezűleg telepített újra egy esőerdőt
Olvass tovább...
Az erdőírtás továbbra is ipari méreteket ölt a Földön: csak az Amazonasban 1,3 millió hektárnyi erdő tűnt el tavaly. Abból az övezetből, amely a bolygón a legnagyobb mértékben termeli az oxigént.
Nem meglepő, inkább figyelmeztető az a megállapítás, mely szerint az erdők pusztulása 2018-ban is ipari méretben zajlik a Földön. A Global Forrest Watch és a Marylandi Egyetem megfigyelő csoportja is ugyanerre jutott. A leginkább érintett terület a bolygó legnagyobb egybefüggő esőerdője az Amazonas gyűjtőmedencéjében.
A bolygó erdeinek döbbenetes ütemű eltűnése azért óriási probléma, mert ezek a zöld területek az ökoszisztéma legfontosabb színhelyei, az oxigéntermelés legnagyobb mértékben itt zajlik a Földön.
Olvass tovább...
Állattenyésztés, szójatermesztés, bányászat – főképp ezek voltak az erdőfogyatkozás okai. 2016-17-ben a folyamat felgyorsult, a korábbi évekhez képest 50 százalékkal nőtt az erdők pusztulása, de ebben a hatalmas kiterjedésű tüzek is nagy szerepet játszottak.
A National Geographic online kiadásában készült egy grafika, mely összefoglalja, hogy hol mekkora kiterjedéssel, milyen mértékben pusztultak az erdők.
Az öt leginkább érintett országból négy Dél-Amerikában található, Indonézia a kakukktojás.
A legnagyobb veszteséget Brazília szenvedte el, itt csak 2018-ban 1,3 millió hektárnyi erdő tűnt el a föld színéről.
A második helyen Indonézia, a harmadikon Kolumbia áll, majd Peru és Bolívia jön a sorban.
A teljes veszteség ennél is sokkal hervasztóbb: összesen több mint 12 millió hektár erdő pusztult ki tavaly. Ebből a mennyiségből 880 ezer hektár volt őserdő, melynek kialakulásában az embernek nem volt szerepe, s tavalyig biológiai lábnyomot sem hagyott bennük az ember.