BL-döntő: a Liverpool kapusa újra főszereplő lett, Klopp meghatódott
Borítókép:  A Liverpool és Szalah is kárpótlást szerzett magának a tavalyi BL-döntő után (AFP/Giuseppe Maffia)

„Ott ül fent a családom, jobban szenvedett mint én, amikor veszítettünk. Most sikerült valamit visszaadnom” – nyilatkozta Jürgen Klopp még a stadionban a Liverpool–Tottenham BL-döntő után Madridban. Mohamed Szalah-t is kárpótolta az élet a tavalyi finálé után.

Jürgen Klopp csapata még soha nem vezetett BL-döntőben, de ez a 2019-es finálé második percében megváltozott. Ami a korábbi két BL-döntőjét illeti, 2013-ban és 2018-ban is egyenlíteni tudott aktuális együttese (előbb a Dortmund, majd a Liverpool) 0-1 után a Bayern, illetve a Real ellen, de ez mindkétszer kevés volt (1-2, majd 1-3).

A 2019-es madridi, Tottenham elleni fináléból mindössze 23 másodperc telt el,

amikor 11-eshez jutott a csapata Sissoko kezezéséért. Addig videóztak, míg a Mohamed Szalah csak a 2. percben szaladhatott neki a labdának, félmagasan középre lőtte, ami adott esetben katasztrofális megoldásnak bizonyulhatott volna, ám

Lloris kapus elvetődött, Szalah megoldása bejött.

Volt olyan BL-döntő (akkor még BEK-nek hívták), amit a Liverpool egy jogtalan büntetővel veszített el, hiszen 1985-ben Bonieket bőven a 16-oson kívül buktatták, persze a 11-est azért belőtte Platini, győztes gólt szerezve a Juventus játékosként. Azt a döntőt viszont sokkal jobban beárnyékolta egy óriási tragédia:

Szalah a góllal részben már kárpótolta magát a 2018-as döntőért, amelyből még 0-0-nál (úgy, hogy a Liverpool addig jobban játszott a Realnál) ki kellett szállnia Sergio Ramos szabálytalansága után. A spanyol hátvéd mozdulatáról még az európai cselgáncsszövetség is közleményt adott ki, mert

a karfeszítés még abban a sportágban is szabálytalan.

Ez a döntő viszont folytatódott Salahnak is, de elég rosszul nézői szempontból. Az első félidőben már azon gondolkoztunk,

ez-e a legrosszabb BL-, illetve BEK-döntő, amit valaha láttunk?

De nem. Két rosszabb is volt, mégpedig az 1988-as 0-0- PSV–Benfica és a 2003-as szintén 0-0-ás Juve–Milan (11-esekkel a PSV és a Milan nyert végül).

A rosszaságot az okozta, hogy a Liverpool, a vezető találat utáni helyzetre tökéletes felkészítve, már nem akart minden áron labdát szerezni, csupán lezárta a Tottenham kulcspasszait. Így egyik csapat sem játszott jól.

A második félidőt viszont már lehetett élvezetesnek nevezni.

Fordulás után a Tottenham egyre bátrabb lett, kénytelen volt többet kockáztatni és ez egyre több helyzetet hozott mindkét oldalon. Annyira, hogy a meccs talán legnagyobb hősévé Alisson, a Liverpool brazil kapusa emelkedett, bár végül a BL-döntő legjobbjának a Pool védőjét, Van Dijkot választották. Alisson hibátlanul röpködött a levegőben,

begyógyítva a liverpooli sebeket Karius kapus tavalyi produkciója után:

A 87. percben Origi végleg eldöntötte a csata sorsát, amikor balról ballal, 12 méterről kilőtte a hosszú sarkot. A Tottenham a mostani BL-sorozatban ugyan a második félidei góljairól lett híres, (2 az elsőben, 19 a másodikban!!!), most csak helyzetekig jutott. A Liverpool hatodszor szerezte meg a serleget,

Szalah az első egyiptomi lett, Mané pedig az első szenegáli, aki BL-t-nyert.

Jürgen Klopp az első BL-győzelme után szerényen ünnepelt, de amikor nyilatkoznia kellett a stadionban, a közönség hallatára, nagyon meghatódott:

„Ott ül fent a családom, jobban szenvedett mint én, amikor veszítettünk. Most sikerült valamit visszaadnom.”