Mielőtt egy pár mondatban összefoglaljuk a selejtezősorozat eseményeit, röviden a szombati mérkőzésről is szót ejtünk.
Rendkívül rosszul kezdte az összecsapást a magyar csapat. Sok volt a pontatlanság, aminek következtében a fehérorosz válogatott 7-2-re is vezetett. Nem véletlen, hogy Kim Rasmussen ki is kérte az idejét. A fejmosás hatott, fokozatosan jöttek fel Kovacsics Anikóék, azonban a félidőben még így is egygólos vendégelőnyt mutatott az eredményjelző.
Jól jött a szünet, mert a második félidőben egy sokkal harcosabb, összeszedettebb magyar válogatottat láthatott a kecskeméti publikum. A 36. percben a dunaújvárosi Szekerczés Luca találatával sikerült átvenni a vezetést. Fej-fej mellett haladt a két gárda, majd a mérkőzés háromnegyedénél még egyet tudtak csavarni a fordulatszámon a hazaiak, és elléptek a fehéroroszoktól, aminek következtében nyolc gólos győzelmet aratott a Rasmussen-alakulat. A végeredmény 30-22, a legeredményesebb játékos a hét gólig jutó ferencvárosi Hornyák Dóra lett. Érdekesség, hogy a magyar válogatott gerincét adó budapesti zöld-fehér játékosok összesen 25 gólt dobtak.
A két pont azt is jelenti, hogy csoportgyőztesként – vélhetően könnyebb kalapban – várhatják az Európa-bajnokság csoportjainak sorsolását Kovacsics Anikóék. Ez azért is nagy szó, mert az egymás elleni eredmény alapján sikerült megelőzni a vb-döntős hollandokat.
A mérkőzés után Kim Rasmussen így értékelt:
„Tudtam, hogy nehéz mérkőzés lesz, június 2-án nehéz látványosan és színvonalasan kézilabdázni, bár azt nem sejtettem, hogy négy góllal is vezetnek majd a fehéroroszok. A tervünk az volt, hogy nyomás alá helyezzük őket a saját kapunk előtt, hibára késztessük őket, és a végén, amikor fogytán lesz az energiájuk, növeljük az előnyt. Szerencsére ez működött, győztünk, így büszke vagyok mindenkire, a játékosok nagy szívvel küzdöttek. Az egész selejtezősorozat arról szólt, hogy ki hiányzik, kire számíthatunk, rengeteg játékost kipróbáltunk, büszke vagyok rá, hogy meg tudtuk nyerni a csoportot! Legközelebb júliusban találkozunk, azt tervezem, hogy sok játékost hívok be, hiszen az elmúlt egy év megmutatta, mindenkire szükség lehet!”
Egy kis visszatekintés és az EbA selejtező sorsolásának pillanatában kiderült, hogy Hollandiával kell ádáz harcot vívnia a válogatottnak, ugyanis a másik két rivális Fehéroroszország és Koszovó csapata volt. A balkáni ország válogatottját csak most kezdi megismerni Európa, míg a volt szovjet tagköztársasággal már hétszer játszottunk, és mindegyik meccset meg is nyertük. Emlékezetes, és mosolyra fakasztó pillanat volt tavaly ősszel, amikor a koszovói játékosok Görbicz Anita alárásáért „versenyeztek”.
A közvélemény kézilabdát szerető része nem is foglalkozott eme két válogatottal, mindenki a hollandok elleni páros mérkőzésre készült. Így voltak ezzel Kim Rasmussen és csapata is. A dán szakvezető 2016 óta irányítja a nemzeti csapatot, de munkáját elképesztő sérüléshullám akadályozta, és akadályozza jelenleg is.
Ilyen előzmények után nem volt egyszerű a vb-döntős elleni fellépés. Itthon, végig futottunk az eredmény után, sajnos a végére egy, aprócska gólt meg tudtak őrizni a vendégek. Ezzel az eredménnyel már toronymagasan is a hollandok voltak a csoport elsőszámú esélyesei. A visszavágón a ferencvárosi Biró Blanka lehúzta a rolót, klubtársa – Kovacsics Anikó – kitűnően irányított, aminek köszönhetően bravúros, egygólos vendéggyőzelem született. Az idegenben lőtt több gólnak köszönhetően, az egymás elleni eredmények alapján Magyarország megelőzte Hollandiát.
A május végi, június eleji két mérkőzésen, mint már említettük a magyar válogatott begyűjtötte a két-két pontot, így elvileg könnyebb kalapba kerül az Eb csoportjainak sorsolásakor.
Rasmussen kapitánykodását figyelembe véve túlontúl messze van a decemberi Európa-bajnokság. A dán szakembert üldözi a sérüléshullám. Saját bevallása szerint sem tudta még az általa elképzelt legerősebb magyar válogatottat pályára küldeni. Ha tervek szerint halad a győri Tomori Zsuzsanna, és a volt érdi, most már ferencvárosi Klivinyi Kinga rehabilitációja, akkor ők joggal pályázhatnak arra, hogy ott lesznek az utazó keretben. Ennek a csapatnak feltétlenül szüksége van a két klasszikus, és klasszis átlövő jó teljestíményére. Tomori Zsuzsannára egyébként a kapitány úgy is tekint, mint a Görbicz Anita utáni éra vezéralakjára.
A 2018. november 29. és december 16. között Franciaországban megrendezendő Európa-bajnokságra a házigazdák válogatottján, valamint Magyarország csapatán kívül kilenc együttes váltotta már meg repülőjegyét: Hollandia, Spanyolország, Németország, Svédország, Szerbia, Montenegró, Dánia, Norvégia, Horvátország. Az Eb csoportjainak sorsolását 2018. június 12-én, kedden 12 órakor tartják a Radio France központjában.
A csoportkör mérkőzéseinek helyszínei (november 29-december 5.): Nantes (A-csoport), Nancy (B-csoport), Montbéliard (C-csoport) és Brest (D-csoport).
A középdöntők helyszínei (december 6-12.): Nantes (I. csoport) és Nancy (II. csoport).
Az elődöntőket és a döntőket (december 14-16.) a párizsi AccorHotels Arénában rendezik.
Júliusban Debrecenre figyelünk!Azonban a magyar szurkolók számára a nyár is tartogat rangos kézilabda-eseményt. Július első két hetében Debrecenben rendezik meg a junior női kézilabda-világbajnokságot, ahol a hazai mezőnyben és a Bajnokok Ligájában edződő játékosokkal megtűzdelt magyar válogatott éremszerzési esélyekkel indul. A csoportok sorsolásánál Fortuna megfogta a Golovin Vlagyimir által irányított együttes kezét, így egy viszonylag könnyű hatosban kell szorgalmasan gyűjtögetni a győzelmeket: Magyarország, Norvégia, Montenegró, Brazília, Portugália, Elefántcsontpart.
A magyar szövetség tudatosan menedzselte ezt a korosztályt, ugyanis a 2017-2018-as szezonban minden NBI-es csapat egyszer megmérkőzött az U20-as válogatottal, így segítve a fiatalok felkészülését a hazai viadalra. Hajrá lányok, figyelünk rátok!
(Tuser Krisztián)