Na itt álljunk meg egy picit és vizsgáljuk ezt meg alaposabban!
Nem akarlak statisztikai adatokkal untatni benneteket, de pár érdekességet azért megemlítenék:
- Földünk 78 % víz, ebből mindössze 3 % édesvíz.
- Az ember akár hetekig is kibírja étel nélkül, de víz nélkül 2 nap után meghal.
- Az emberi szervezetet átlagosan 70 % víz alkotja.
- Minél fiatalabb a személy annál magasabb a testének vízkészlete. Mi emberek egyre kényesebbek vagyunk az elfogyasztott élelmiszerek minőségére, viszont sajnos elfelejtjük az élet egyik legfontosabb alkotó elemét a tiszta ivó vizet.
Néhány adat azzal kapcsolatban, hogy a víz milyen szerepet tölt be testünkben:
•A víz párásítja a levegőt a légzéshez, ami szükséges a testhőmérséklet szabályozásához.
•A víz szállítja a tápanyagokat a sejtekhez.
•A víz segíti a tápanyagok felszívódását és átalakítását energiává.
•A víz távolítja el az anyagcsere során keletkezett felesleges termékeket
•A víz teszi rugalmassá az ízületeket a csontok összekapcsolódásához.
•A víz alkotja a legfontosabb szerveinket védő rugalmas burkot is.
Ezeket olvasva remélem, kezditek felismerni, milyen fontos szerepet tölt be a tiszta víz az életünkben. Legalább annyira fontos, mint a megfelelő, tápanyagokban gazdag táplálkozás.
1. kérdés amire az ember a leginkább kíváncsi a vízfogyasztással kapcsolatban az az hogy, mennyi a napi elegendő vagy inkább bőséges mennyiség a testünk számára. Természetesen egy 120 kg-os embernek nem ugyanaz a mennyiség szükséges, mint egy 60 kg-osnak. Egy irodai ülő munkát végző embernek sem arra a folyadék mennyiségre van szüksége, mint a tűző napon napi 10 órában kemény fizikai munkát végző embernek. Tehát mint sok minden mást is ezt is személyre kell szabnunk.
Én 82 kg vagyok és aktívan sportolok. Naponta 4-5 liter vizet fogyasztok. Számomra ez az optimális. Vannak rendhagyó esetek, amikor teljesítménytúrákon veszek részt. Ekkor a folyadék igényem 50-60 %-al is megnőhet.
Fontos, hogy ne várjátok meg, amíg a szervezetetek jelzést ad nektek azzal kapcsolatban, hogy ő már megszomjazott és pótolni kellene az elvesztett folyadék mennyiségét. Előfordul, hogy ez bekövetkezik, mert nem mindig tudunk magunkkal vinni egy palack vizet a pótlásra.
Kérdem én, tényleg nem tudtok vinni, vagy inkább elfelejtitek? Legyen nálatok mindig víz!
Viszont ha mégis elfelejtettétek és dehidratáltak (víz hiányosak) lesztek, akkor a szervezet jelzését ne nyomjátok el. Ne gondoljátok azt, hogy éhesek vagytok. Az agy sokszor összekeveri ezt az információt. Igyatok és kezdjétek visszapótolni a folyadékot szervezetetekbe!
Azt javaslom nektek, hogy minden este szánjatok rá egy öt percet arra, hogy a következő napot megvizsgáljátok. Itt, amit nagyító alá kell venni azok az alábbiak:
Napirendetek
Napi aktivitásotok
Ez a két adat fogja meghatározni azt a napi plusz vízfogyasztásotokat, amit be kell kalkulálnotok az átlagos vízfogyasztásotok mellé.
Apropó a napi minimum folyadékigény mennyi legyen?
Itt sem akarok általánosságokat mondani, hiszen teljesen egyedi ez is mindenkinél. Viszont mégiscsak kell lenni valami irányvonalnak. Ezek az alábbiak legyenek
60 kg-ig min. 2 liter vizet igyatok
60-90 kg között 3-3.5 liter víz
90-110 kg között 3.5-4 liter víz
120 kg felett 4 liter felett legyen a fogyasztás
Amit itt fontosnak tartok kihangsúlyozni az az, hogy ez a minimum vízfogyasztásotok legyen, és ehhez határozzátok meg azt a két fontos szempontot, hogy hogyan alakul a napotok és milyen aktivitást végeztek. Természetesen ez növelni fogja a fent felsorolt értékeket.
Ezeket a dolgokat, ha megtervezitek és beépítitek a napi rutinba, akkor közelebb fog vinni a céljaitokhoz. A következő cikkemben maradunk a folyadék fogyasztásnál. Azon belül is ki lesz emelve, hogy milyen folyadékot és mikor fogyasszunk.
Legyen erőtök legyőzni az akadályokat!
Bodnár Ákos
https://www.facebook.com/gladiatorfood