Még mindig vannak az országnak olyan települései, ahol gondok vannak a csapvízzel - derül ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) legfrissebb jelentéséből.
A 2021-ben készült jelentés alapján a jó hír az, hogy szinte mindenhol jó minőségű csapvíz folyik idehaza, azonban még mindig van tíz olyan település, amelyeken magas arzéntartalmat mutattak ki. A fővárosban és a nagyobb városokban a víz ólomtartalma lehet aggályos - számolt be a Portfolio az NNK legfrissebb jelentése alapján.
Ebben azt írják, hogy az ivóvízminőségi adatbázisba 2021-ben több mint 58 ezer vízminta eredményealapján megfelelő a legtöbb vízminőségi jellemző a vizsgálatok 99, illetve 100 százalékában. Hozzáteszik, egyes nehézfémek illetve szervetlen szennyezők - ilyen a réz, a szelén, az antimon, és a kadmium - esetében egy-egy nem megfelelő eredmény fordult elő. A tavalyi évhez hasonlóan Bács-Kiskun megyében egy vízellátó rendszerben volt kimutatható volt a szolgáltatott vízben határérték feletti peszticid - növényvédőszer -tartalom.
Beszámolnak arról is, hogy a 2010-es évek elején az ivóvíz arzénkoncentrációja csaknem 400 településen volt határérték felett. 2021 végére azonban ez tízre csökkent (ebben nem történt javulás 2020-hoz képest). Ezek az alábbiak:
A másik sarkalatos pont a víz ólomtartalma, amely elsősorban a fővárost és az ötezer fő feletti településeket érintheti. Ebből a szempontból magas, vagy magas kockázatúnak számít nagyjából 80 ezer lakóház és 455 ezer lakás esetében. A becslések szerint ez 746 ezer embert érint. Megjegyzik, hogy a csapvíz ólomtartalma az épületek, lakások belső hálózatából származik, amelynek cseréjéről a tulajdonosoknak kellene dönteni.
A térkép alapján a probléma a főváros belső kerületeit érinti a leginkább.