Most már teljes a kép a Nemzeti Összetartozás Hídjáról.
A Nemzeti Összetartozás Napján, június 4-én, kedden fogják átadni a Szárhegy és a Várhegy között húzódó kötélhidat, amit az ünnepélyes megnyitó utáni napon vehetnek birtokba a turisták és a túrázók. Persze nem lehet majd csak úgy átsétálni a 700 méter hosszú hídon, fejenként 5000 forintot kell fizetni azért, hogy valaki életre szóló élményben részesüljön, és gyönyörködjön a Zemplén mesés tájaiban.
Vannak viták róla, hogy a Nemzeti Összetartozás Hídja valóban világrekordernek számít-e, vagy van esetleg a világon olyan híd, ami még ennél is hosszabb. Nos, talán azzal nem árulunk el nagy titkot, hogy a Nemzeti Összetartozás Hídja közel sem a világ leghosszabb hídja, hiszen ezt a rekordot stabilan tartja a kínai Tanjang-Kunsan vasúti híd a maga 164,8 kilométeres hosszával.
Az a kiábrándító igazság, hogy a Nemzeti Összetartozás Hídja még csak nem is nevezhető Európa leghosszabb hídjának, hiszen ahhoz le kellene köröznie a Portugáliában található Vasco da Gama hidat, ami 17,2 kilométer hosszú.
Mégis világrekordernek számít a Szárhegy és a Várhegy húzódó átkelő - hiába épült meg közben Csehországban a Sky Bridge 721 is, ami 721 méter hosszú.
Amíg nem volt sem Sky Bridge 721, sem Nemzeti Összetartozás Hídja, addig a nepáli Gandaki Golden Footbridge számított a világ leghosszabb kötélhídjának. Bár a csehországi valóban hosszabb 21 méterrel, mégsem nevezhető világbajnoknak, mert a sátoraljaújhelyi átkelőnél a hídfők közötti támaszköz kereken 700 méter és végig kötélhíd, azonban a csehországi a hídfőknél úgynevezett pilonos (láncot vagy kábelt tartó kapuzat) függőhíd, míg a támaszköze 695 méter.
Hozzá kell tenni, hogy a híd közepén van egy rövid szakasz, ahol üvegpadlón is át lehet sétálni. Persze ettől függetlenül még nem nevezhető üveghídnak is, pedig akkor rögtön kétszeres világrekorder lenne, ugyanis a maga 700 méterével lekörözné az észak-vietnámi, 632 méter hosszú Bach Long gyalogoshidat, ami 2022 óta a világ leghosszabb üveghídja.
(forrás: Wikipédia)