A Tisza mellett döbbenetes kincs lapulhat? A fél világ arra várhat, hogy egyszer kiderüljön
Olvass tovább...
Egykor volt egy gyönyörű sziget a Dunán, amely ma már nem látható.
Ha valaki olvasta Jókai Mór híres regényét, az Aranyembert, annak ismerős lehet a Senki szigete elnevezés, amelyről a magyar író úgy beszél, mintha az édenben járnánk, ahol mesgzűnik minden stresszelő dolog, ami a mi világunkhoz kötődik, nincsenek béklyók, csupán az, ami jó. A sziget ugyan kitalált, mégis, egykor volt a Vaskapui-szorosnál egy ehhez hasonló piciny sziget, amely már a Duna mélyén pihen, de rengeteg korabeli leírás létezik róla, sőt, még képeslapokat is találhatunk az interneten, ha rákeresünk arra a névre, hogy Ada Kaleh,
Ada Kaleh egyfajta határ volt, ahol a Habsburg és a Török Birodalom találkozott, egy ideig így magyar fennhatóság alatt is volt.
Olvass tovább...
Az itt élő emberek elsősorban szőlő-, dohány- és dohánytermesztéssel foglalkoztak. Egykor nyüzsgő kis sziget volt, amely tényleg szimbolikusan is minden határán mozgott. A neve amúgy magyarra fordítva annyit tesz, hogy szigetvár. Nagyon sok viszontagságot megélt a helyzetéből is kifolyólag, sokszor volt török fennhatóság alatt, majd többször elfoglalták az osztrákok is.
A szigeten többek között mecset is volt, illetve később az osztrák-magyar katonák is állomásoztak itt kaszárnyában, és attól függetlenül, hogy egyszer az egyik, másszor a másik birodalomhoz tartozott, lakói különleges jogállásban részesedtek az idők során.
Később a Vaskapui-szorosnál a vízerőmű építése után a megemelkedett vízszint miatt elsüllyedt, így ma már csak régi képeket tudunk nézegetni az egykor virágzó kis szigetről, amelyhez nagyon sok történet kapcsolódik.
(Forrás: Wikipedia, Falanszter.blog)