4 tuti tipp az ajtónyitásra, ha véletlenül bezártad a slusszkulcsot a kocsidba
Olvass tovább...
Egyszerű a trükkje, csak oda kell figyelni.
Bár most a dinnyeszezon kellős közepén járunk, egy szép fürt sárga banánnak alighanem kevesen tudnak ellenállni. Hogyan lehet megőrizni ezeknek a gyümölcsöknek a szépségét és épségét akár 10 napig? Már erre is létezik trükk.
A banánt általában zölden szedik le, hiszen olyan hosszú utat kell megtennie a hűtőnkig, hogy közben biztosra elromlana, megrothadna, ha sárgán kerülne a konténerekbe. Az érés kulcsa az etilén, amely egy egyszerű szerkezetű, természetes növényi hormon, de a banánérlelő gázzal is elérhetjük a kívánt hatást.
Olvass tovább...
Mit tegyünk akkor, ha a folyamatot nem gyorsítani, hanem lassítani szeretnénk? Ilyenkor az érést, rothadást kell valahogy megállítanunk, ehhez pedig azt kell tennünk, hogy a gyümölcsből felszabaduló etiléngázt kordában tartsuk.
A banánt ehhez távol kell tartani minden más élelmiszertől. Keresztet vehetünk az egészre, ha például olyan zöldségek, gyümölcsök mellé tesszük (paradicsom, barack), amelyek szintén etilént eregetnek magukból.
Olvass tovább...
Ha megtehetjük, akkor a fürtöket hideg helyen, felakasztva tároljuk, ezáltal ugyanis elkerülhetjük a zúzódásokat, sérüléseket, amelyek szintén az érést, bebarnulást gyorsítják. Ráadásul a gyümölcsök körül mozgó levegő az etilént is eltávolítja a közelből.
A fentiekből következik, hogy a gyümölcstálak dekoratívak ugyan, viszont roppant károsak, mert a többféle áru egymás mellé tételével csak felgyorsítjuk az érési folyamatot, különösen akkor, ha a tál például egy műanyag fedéllel zárható. Segíthet ugyanakkor, ha a banánok tetejét vagy végét alufóliába csomagoljuk, mert a gázkibocsátás (és ezzel a barnulás) legtöbbször azokon a részeken indul be.