Kvíz: tudod, miért ferde a magyar Szent Koronán a kereszt? Nagyon meg fogsz lepődni a válaszon
Olvass tovább...
Nagy történelmi felfedezés.
A tihanyi bencés monostort alapító I. András királyhoz (1010-1060) és családjához tartozhatnak azok a maradványok, amelyeknek tudományos vizsgálatáról, illetve azok eredményeiről most számoltak be a Bölcsészettudományi Kutatóközpont kutatói.
Bár több forrás is arról beszél, hogy a királyt itt temették el, illetve a monostort is saját temetkezési helyének szánta, csak a legújabbkori tudományos technológiák segítségével győződhetünk meg arról, hogy valóban itt találhatók-e a csontjai.
A kutatás most nyáron zajlott le a A Tihanyi Királykripta multidiszciplináris kutatása című projekt keretében. A kriptában elhelyezett négy, 11. századi sír hitelesítő vizsgálata során megállapítottták, hogy a két felnőtt férfihez köthető csontmaradványok biztosan a kripta használatának legelső, 11. századi időszakából valók.
Így a történeti források, az apátság történeti hagyománya és az elvégeztt régészeti feltárás után a kutatók szerint megállapítható, hogy a 11. századra keltezhető csontmaradványok I. András király és szűkebb családja földi maradványaihoz tartozhatnak.
Olvass tovább...
(via HVG)