Íme a titok, ahogyan Kim Kardashian 16 kilótól szabadult meg 3 hét alatt a Met gálára
Olvass tovább...
Minden, amit tudni kell a nyers étrendről, beleértve a lehetséges egészségügyi előnyöket, kockázatokat és az elkerülendő élelmiszereket.
A nyers étrend extrém étkezési módnak számít, de sokan úgy gondolják, hogy sokkal jobb az egészségnek, mint a feldolgozott vagy főtt ételek fogyasztása. Az általános szabály az, hogy ahhoz, hogy az élelmiszer valóban „nyers” legyen, nem melegíthető 40–48 °C fölé.
A nyers étrend mögötti elmélet az, hogy a feldolgozás során az élelmiszer értékes tápanyagokat veszít, így nyersen fogyasztva a legtöbb vitaminhoz juthatunk hozzá.
Míg azonban néhány vitamin kimosódhat vízben vagy zsírban hevítve, az alternatív főzési módszerek segíthetnek csökkenteni ezt a tápanyagveszteséget, tehát felmerül a kérdés, hogy valóban szükséges-e teljesen nyers ételeket fogyasztani?
Megvizsgáltuk, hogy milyen ételeket fogyaszthatunk a nyers diéta során, és van-e tényleges egészségügyi előnye. Beszélgettünk néhány szakértővel is, hogy a nyers étrend mindenki számára biztonságos-e.
Bármilyen diéta esetén fontos, hogy hidratáltak maradjunk. Ne felejtsünk el egész nap vizet inni.
Mi is az a nyers diéta?
A nyers étrend gyakran a veganizmussal kombinálva olyan ételekre fókuszál, amelyeket nem főztek vagy nem dolgoztak fel hővel. A nyers étrend részeként fogyaszthatunk nyers húst, tejterméket, halat és tojást, de fontos az óvatosság, mivel a nyers állati termékek fogyasztása esetén ételmérgezés veszélye áll fenn. A finomított és erősen feldolgozott élelmiszerek nem ajánlottak a nyers étrendben, bár a szárított vagy dehidratált élelmiszerek beleférnek a nyers diéátába, ha a szárítási folyamat során nem haladják meg a 40–48 °C-ot.
A nyers étrendet először az 1800-as években hozták létre, amikor Oskar Bircher-Benner táplálkozási szakértő arról számolt be, hogy a nyers alma fogyasztása meggyógyította a sárgaságát.
Ezután nyitott egy klinikát, ahol megtanította a nyers ételek fogyasztásának fontosságát. A nyers táplálkozás alapelve, hogy csak olyan ételeket egyél, amelyeket nem főztek 40-48°C feletti hőmérsékleten. Az élelmiszernek a lehető legtermészetesebbnek kell lennie, ezért nem szabad finomítani, tartósítani, feldolgozni, pasztőrözni vagy peszticidekkel kezelni.
A nyers étrend másik aspektusa az, hogy egyes élelmiszerekben, például az avokádóban vagy az ananászban van egy természetesen előforduló emésztőenzim, ami egészségesebbé és könnyebben emészthetővé teszi az ételeket, már ha a főzési folyamat nem pusztítja el őket.
Olvass tovább...
Miket ehetünk nyers diéta alatt?
Ételek, amelyeket nem lehet fogyasztani!