„Kilenc ember halt meg, mert a sofőr vezetés közben videót készített”
Borítókép: Fotó: hirmondo.ro
Promotions
Promotions
hirdetés
A police.hu-n a humoros köntösbe öltöztetett rajtaütés-riportokhoz, baleseti összesítőkhöz szoktunk, ezért az újdonság erejével hat a Zsaru Magazin interjúja Óberling Józseffel, aki az Országos Rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti főosztályvezetője.
A beszélgetésből kiderül, hogy a 2018 novemberét megelőző egy évben 3 százalékkal nőtt a korábbi időszakhoz képest a közúti balesetek száma, s ami ennél is rosszabb hír, hogy a halálos kimenetelűeké nyolc százalékkal. Óberling állítja, ez világtrend, Magyarországon harmadik éve tart a negatív folyamat, pedig a forgalom nem nőtt drasztikusan, az úthálózat nem romlott és a járművek műszaki állapota sem lett rosszabb. Feltevése szerint az emberi tényezők között is kell keresni az okokat, és nem szabad kizárólag a sofőrök nyakába varrni a felelősséget.
Nemcsak az utcán dolgozó közlekedési rendőrök tapasztalata, hanem tény: a járművezetők egy része csak akkor tartja be a szabályokat, ha látja a rendőrt vagy a fix, telepített ellenőrző eszközöket. Ugyanakkor ez nem csak a járművezetők felelőssége. Társadalmi felelősség, az érintett sofőr szűk környezetének felelőssége. Vegyük példának a 4-es főúton nyáron történt balesetet. Kilenc ember halt meg, mert a sofőr vezetés közben telefonjával videót készített. Nyolc utasa közül egy sem szólt, hogy ez mennyire veszélyes? A menet közbeni videózás is világbetegség, veszélyesebb, mint a telefonálás. Mint minden rossz divat, egyszer kinövi magát, de kérdés, hány áldozata lesz még addig ennek a rettenetesen felelőtlen magatartásnak.
A vezetés ideje alatti telefonhasználat bizonyára sokunk számára okoz frusztrált pillanatokat. Reggel elég csak végignézni egy zebránál az araszoló kocsisort, hány sofőrnek lóg a feje az ölébe, miközben a telefonján görget, eközben a kocsi persze halad. Sajnos az elmúlt években már-már megszokottá, rutinszerűvé vált, hogy a vezetők egyszerre kormányoznak, váltanak, s közben nyomkodják a mobilt, kvázi az autóban olvasnak híreket, kezdenek el dolgozni.
Hasonlónak véli a helyzetet az ittas vezetés esetében is, amikor a piás sofőrt a környezete nem tartja vissza a vezetéstől, „aztán ugyanők siratják majd, amikor tragédia lesz”.
Óberling elmondása alapján a sűrűsödő alkoholszondás ellenőrzések 14-ről 8 százalékra csökkentették az alkoholos befolyásoltság alatt okozott balesetek arányát, viszont az elmúlt egy évben nőtt az ittas vezetésen kapott sofőrök száma. A megelőzés sikerét jórészt a „finn módszernek” köszönhetik, melynek lényege, hogy előbb szigorították a jogszabályokat, majd fokozták a közúti ellenőrzések számát: egyidejűleg több leállító és biztosító rendőr dolgozik egy útszakaszon, így pár másodperc alatt lezajlik egy szondáztatás, a gyorsított eljárás révén tömegeket lehet ellenőrizni.
Vannak renitensek, akikkel nem lehet mit kezdeni, a célunk kivenni őket a forgalomból. Hatni az apróbb hibákat elkövető, a megelőzést meghalló sofőrökre lehet, szerencsére ők vannak többen. A modern megelőzési programunk rájuk fókuszál, olykor nagyobb erővel, mint az elvárható. Értem ez alatt például azt a filmünket, amikor pajzsos rendőr védi a zebrán áthaladók biztonságát. Vagy a kecskeméti rendőrök által nemrégiben készített, az év végi ünnepek csendes szentségére figyelmeztető, ittas vezetés elleni kisfilmet. Említhetném a veszprémi kollégák színészeket felvonultató kisfilmjét is, melyben az összes ilyen emberi tényezőt bemutatjuk. Ezek sokkoló hatásúak lehetnek, de ha eljutnak a közlekedőkhöz, már megérte.
A rendőrezredes az interjúban kifejtette, egyre több köszönőlevelet kap a rendőrség, amiért növekvő számban tudja lekapcsolni a szabálytalanul közlekedőket. Óberling matekolt is egy cseppet: csak novemberben csaknem 800 ittas vagy pszichoaktív szertől bódult sofőrt büntettek meg. Ugyancsak ebben a hónapban 948 teherautó-sofőrt értek az előzési tilalom megszegésén, 850 autós az elsőbbségre vonatkozó szabályok ellen vétett, 265-en a kanyarodás szabályainak megszegésével okoztak vészhelyzetet, 4800 sofőrt sebességtúllépés miatt állítottak meg, köztük 1100 volt a külföldi.
Óberling József elmondta, húsz olyan fedélzeti kamerás autóval járják az utakat, melyek menet közbeni mérésre is alkalmasak. A kamerák szemből is tudnak mérni. A kocsik jelöletlenek, s emiatt több kritika is érte a rendőrséget, hogy sunyi módon lépnek fel, Óberling erre is reagált.
(…) a sofőrök egy része azt hiszi, csak akkor kell betartania a szabályokat, ha rendőrt lát. Hát, számítania kell arra, hogy a rendőr akkor is ott van, ha ő nem veszi észre. Nem egy ilyen intézkedésnél jelezték a kollégák, hogy megtapsolták őket a szabályosan közlekedők, amikor kitereltek a forgalomból egy-egy ilyen ámokfutót. A közlekedő társadalom egy részén tehát már látszik, velünk és a szabályokkal van, a rendőrrel szimpatizál, nem vállal cinkosságot az őt veszélyeztető autóssal. Célunk az, hogy ennek a rétegnek az aránya nőjön, mert ezzel csökkenthetjük a nagyon veszélyes magatartási modelleket, az emberi tényezőket.