Ritka agyi betegség változtatta pokollá egy háromgyermekes anya életét

A háromgyermekes Natasha Rainbow élete néhány hét alatt teljesen megváltozott. A 39 éves óvodapedagógusnál először csak a lába kezdett megduzzadni, majd két héttel később munka közben váratlanul epilepsziás rohamot kapott. Az ezt követő hónapokban elveszítette a beszédképességét, naponta többször rohamai voltak, végül pedig egy ritka neurológiai betegséget diagnosztizáltak nála.
A Surrey-ben élő Natasha Rainbow először azt tapasztalta, hogy az egyik lába megduzzadt. Nem sokkal később összeesett a munkahelyén egy roham következtében, majd fokozatosan elveszítette az érzékelést a lábaiban, később pedig zsibbadás jelent meg a teste több részén is. Állapota gyorsan romlott. Hónapkon át sürgősségi osztályokra és neurológiai vizsgálatokra járt, miközben teljesen elveszítette a beszédképességét. Mivel nem tudott megszólalni, egy jegyzetfüzetbe írt üzenetekkel kommunikált a környezetével.
Az orvosok végül funkcionális neurológiai rendellenességet állapítottak meg nála, ami funkcionális rohamokval jár. A betegség azt befolyásolja, hogy az agy miként fogadja és továbbítja az információkat a test felé.
„Akadozva és összekeverve jönnek elő a szavak. Minden nap rohamaim vannak, emellett rendkívüli kimerültségtől szenvedek”
– mondta a LADbible-nek.
Felidézte, hogy a kórházban úgy érezte, mintha a saját testébe zárták volna, miközben írni még tudott a füzetébe.
„Nehéz volt ezt elfogadni, és még mindig érzelmi hullámvasút az egész. Vannak napok, amikor akár tíz rohamom is van, ilyenkor járni sem tudok, sőt a házból sem tudok kimenni. Vannak jobb napok, de most már napról napra élek”

„Az új kormány mindenkit bűnözőnek állít be, aki nem vele van”
Olvass tovább...
Az Egyesült Királyság állami egészségügyi szolgálata, az NHS szerint az FND többféle okból kialakulhat, és minden betegnél másképp jelentkezik. Előfordulhat például fájdalmas ingerekre adott agyi válaszként, migrénhez kapcsolódva vagy pszichés stressz következtében, amikor az agy egyes testfunkciókat átmenetileg „kikapcsol”. Natasha egyik legsúlyosabb rosszulléte idén júliusban történt. Egy roham után több mint öt órán keresztül váltakozva volt eszméleténél és eszméletlen állapotban. A fiatal gyermekei próbáltak segíteni rajta, végül újraélesztésre is szükség volt, mielőtt kórházba szállították.
„Heteket töltöttem kórházban attól félve, hogy talán soha többé nem fogok beszélni. Nem tudtam, mi történik velem. Nem tudtam megszólalni, a saját testem foglyának éreztem magam, miközben naponta akár tíz rohamom is volt más neurológiai problémák mellett”

Prostitúció Magyarországon, elképesztő tények, amelyeket kevesen ismernek
Olvass tovább...
A betegség a mozgásképességét, az önbizalmát és az önállóságát is jelentősen visszavetette. Már vezetni sem tud, dolgozni pedig egyáltalán nem képes.
„Mindig energikus, pozitív ember voltam, aki teljes állásban dolgozott kisgyermekekkel, és a három gyermekének élt. Ezt családként rendkívül nehéz feldolgozni. Egyre rosszabbul vagyok, ezzel a súlyosan legyengítő betegséggel kell együtt élnem. Jelenleg dolgozni sem tudok, mert egyik napról a másikra sem tudok működni”
A nő azt is állítja, hogy túl hosszú a várakozási idő az NHS-ben. Elmondása szerint szakorvoshoz várhatóan csak 10–12 hónap múlva jutna el, ezért saját adománygyűjtésbe kezdett, hogy magánellátásban neuropszichológusokhoz kerülhessen, illetve részt vehessen egy FND-re specializálódott rehabilitációs programban.
