
Óriási baki történt Magyar Péter rendezvényén? Hirtelen szólalt meg az oda nem illő magyar sláger
Olvass tovább...
Egyelőre nem javul a helyzet Parajdon, sőt, tovább romlott.
Az egész itthoni és romániai közvéleményt megrázta a Parajd térségében történt tragédia, ahonnan sajnos még mindig nem kaptunk jó híreket, továbbra is kritikus a helyzet a sóval szennyezett víz miatt.
A Maros megyei önkormányzat gyorsított eljárással szerzi be azokat a sótalanító berendezéseket, amelyekkel a Kis-Küküllő vizét ismét ihatóvá tehetnék: a cél az, hogy az iskolakezdésre már működjenek ezek a rendszerek.
A megye vezetője, Péter Ferenc szerint 40 ezer ember ivóvízellátása függ a beruházástól. A román kormány már elkülönített 17,8 millió lejt a projektre (több, mint másflé milliárd forintot), ebből Maros megye 3,3 millió lejt (kb. 260 millió forint) használhat fel, amit már a költségvetésbe is beemeltek. A tervek szerint két fordított ozmózissal működő berendezést fognak telepíteni Gyulakután és Küküllőszéplakon.
Olvass tovább...
A sókoncentráció a Kis-Küküllő vizében továbbra is magas, ráadásul a szennyezés folyamatosan érkezik a Korond-patakból, amely májusban betört a parajdi sóbányába. A bányát azóta teljesen elárasztotta a víz, a patak pedig továbbra is sós vizet szállít a folyóba.
A sóhullámok miatt 21 településen kellett veszélyhelyzetet hirdetni, a helyi víztisztító állomások alig tudnak működni, az ivóvizet jelenleg a katasztrófavédelem biztosítja.
A Korond-patak elterelésére irányuló sürgősségi munkálatok sem haladnak a tervek szerint: bár a víz elvezetésére szolgáló csöveket összehegesztették, az eleje és vége még nincs kész - először betonozni kell, majd kivárni, amíg a beton megszárad.
Olvass tovább...
A szakemberek szerint a patakban mérhető extrém sótartalom nemcsak a bányából származik. A feltételezések szerint nyilvántartásba nem vett, természetes források is jelentős mennyiségű sót hoznak a vízbe, jelenleg is folynak a vizsgálatok, hogy pontosan honnan ered ez a szennyezés.
Ami viszont biztos az az, hogy a literenkénti sótartalom több szakaszon is eléri vagy megközelíti az 1 grammot, ami sajnos bőven meghaladja az ihatósági határértéket.
A parajdi sóbánya története:
forrás: Infostart