Azonnal nézz bele a pénztárcádba, ritka és értékes 50 forintost találhatsz a visszajárók között
Olvass tovább...
Nagyon különleges történet, amely sokat elárul a magyar mesteremberekről.
Magyarországon korábban számos nevezetes műhely volt, és magyar települések, városok, falvak és községek bizony egy-egy termékük urán nemcsak országos hírnévre és ismertségre tettek szert, hanem bizony világhírnév is dukált a legjobb termékek után, amelyek minőségükben mindent felülmúltak. Ezek a termékek számos király udvarát is megjárták, miközben rengeteg konfliktus közepette is fontos szerepet játszottak a világtörténelem formálásában.
Ilyen a tiszafüredi nyereg is.
Igazi világhírnévre tettek szert az évszázadok alatt, az Amerikai Egyesült Államokban is eljutottak. Mária Terézia is a füredi mesteremberek nagyszerű szaktudására számított, amikor huszárjainak tőlük rendelt a különleges kiképzésű nyergekből. Az I Love Tisza-tó cikke részletesen is foglalkozik a különleges kiképzésű nyergekkel, amelyeket tiszafüredi típusú nyergekként is emlegettek a világon.
Olvass tovább...
A nyereg alul puhafából készült, míg a nyeregkápa keményfából. Minden lóra egyedileg készítették el a mesterek, hogy tökéletesen illeszkedjenek. A nyergeken különleges mintákat is láthatunk, ezek is olyan ismertetőjegyek, amelyekről rögtön meg lehet ismerni ezeket a csodálatos magyar, kézműves termékeket.
Ezek a nyergek megfordultak a porosz király udvarában az 1740 és 1786 között uralkodó Nagy Frigyes huszárezredei felállításakor már számított a tiszafüredi mesterek szakértelmére. A 18. század legvégén pedig az amerikai függetlenségi harcokban is szerephez jutottak Kovács Mihály jóvoltából. Ráadásul a western nyereg is viseli a tiszafüredi nyereg sajátosságait.
Hogy is nézett ki pontosan ez a nyereg? További érdekességeket hallhattok a különleges magyar nyeregről a Magyar Művészeti Akadémia kisfilmjében is:
Olvass tovább...
(Forrás még: We Love Tisza-tó)