
Pokoli forróság közelít: több vármegyére is kiadták a figyelmeztetést
Olvass tovább...
Viharos zivatargócok szüntetik meg a kánikulát, több vármegyénk is elázhat.
A már kellemetlenül kevéssé enyhe reggeli langymeleg után szombaton ismét beindultak az égi kemencék, és már kora délelőtt országosan 30 fok fölé emelkedett a hőmérséklet. Dél körül már szerte a Kárpát-medencében is feltámadt a szél, enyhe légmozgás volt tapasztalható, valamint a fátyol-, és gomolyfelhőképződés is megindult. A már szinte érezhetően érkező időjárás-változás dacára ma még nem véletlenül került kiadásra a piros riasztás az ország középső szakaszára.
Meglepetésre viszont már délután kettőtől megindult a hidegfronti légköri jelenségek, azonban nem a nyugati, északnyugati határ közelében. Először a déli, délnyugati területeken jelentek meg olyan felhőcsoportosulások, amelyek már jelentősebb mennyiségű, de lokális jelentőségű esőt hordoztak, majd adtak ki magukból. A villámtérkép is izzott a délután folyamán Szerbia és Horvátország, majd később az Alpokalja felől.
Olvass tovább...
A szakemberek várakozásai egyelőre meglehetősen vegyesek, erős a bizonytalanság, hogy mekkora esőzések várhatóak még a késő délután, este, éjszaka folyamán. Az eumet.hu előrejelzése szerint esélyes, hogy a Balaton környezetében elterülő vármegyék, valamint a Dunántúl északi fele lehet ma az Ausztria irányából érkező zivatargócok "áldozata". Változó erejű záporok áztathatják ezeket a területeket, de országosan várható a forró légtömegek kisöprése az éjszaka folyamán.
Vasárnapra az európai ciklonális helyzetnek köszönhetően északi irányból érkezik a tartósan ránk telepedő hidegfront. A napi középhőmérséklet is visszaesik, a csúcsok 28 és 34 fok között alakulhatnak. Hétfőn még ennél is kevesebb várható, jó időre (lehetséges, hogy 2025-re) búcsút mondhatunk a klasszikus nyári kánikulának.
Mik azok a zivatargócok? A zivatargócok a meteorológiában azt jelentik, hogy egy adott térségen belül a zivatartevékenység nem egyenletesen, hanem kisebb, elszórt cellákban vagy gócokban alakul ki. A gócok általában néhány tíz kilométer átmérőjűek, és gyorsan változtathatják helyüket. Mivel elszórtan jelennek meg, előfordulhat, hogy egy településen heves eső és villámtevékenység zajlik, míg a szomszédos faluban alig esik.
A HungaroMET szakmai előrejelzése: