
2 országrészt emeltek ki, olyan zúdul le, amire nagyon figyelni kell a legfrissebb előrejelzések szerint? Részletes időjárás-előrejelzés
Olvass tovább...
Szupercella kergette el a 41 fokot a Kárpát-medencéből, tegnap nem messze tőlünk még 50 fokot mértek.
Az Alföld tiszántúli, középső területein még este kilenc óra után is 30 fok fölötti hőmérsékletet mutattak a hőmérők. Persze már ez is hűsítőnek számított ahhoz képest, hogy napközben közel kerültünk Békés vármegyében az abszolút magyarországi rekordhoz. Végül, a Sarkadnál mért 41,3 Celsius fok „csak” egy 104 éves napi csúcsot döntött meg. A 2007-es kiskunhalasi rekord (41,9) még jó ideig élen marad a jelek szerint. Egyébként is most jó pár enyhébb nap következhet, július utolsó és augusztus első napjaiban már nem kell tartanunk jelentős hőhullámtól.
Olvass tovább...
Érdekesség, hogy Görögország több pontján szombaton 45 Celsius fok feletti értékeket mértek. A tomboló hőség és kíméletlen szárazság hatására nyári erdőtüzek pusztítanak, és természetesen egyetlen esetben sem spontán tűzről van szó. A katasztrófák okozói minden esetben szándékos, vagy vétlenségből, hanyagságból keletkező tűzesetek. Egyelőre a görögöknek még csak szerencséje sincs, a hőhullám nem igazán enged a szorításából Dél-Európában. Törökországban több helyen is 50 fok feletti értékeket regisztráltak.
Olvass tovább...
Vasárnap maga a hidegfront megindult a keleti tolódás irányába, ám egy légörvény hathatós közreműködése miatt egészen hétfőig fennáll a szupercellák kialakulásának a veszélye. A mai minimum 19, a maximum pedig 26 fok lett. Az erősen felhős, és csak néhol szakadozott felhőzet miatt kevés napsütés érte ma hazánk területét. A vártnál ugyan kevesebb nagy kiterjedésű eső, zápor vagy zivatar áztatta a Kárpár-medencét. A Dunántúl északi csücskében szinte teljesen megszűnt a csapadék.
Immár az egész ország területére viharriasztás érvényes. Négy vármegye kivételével (Veszprém, Zala, Vas és Győr-Moson-Sopron) sárga jelölésének kivételével a többiek narancssárgában díszelegnek a jelzést illetően. A melegebb szokás szerint délkeleten volt, északnyugat pedig az enyhébb csapadékvalószínűség ellenére a leghűvösebb.
A változékony időben területi jelleggel hevesebb zivatarok, a légörvény által összeterelgetett felhőzetből akár szupercella is kialakulhat még éjszakáig. Akár 20-25 mm eső is eshet egy-egy felhőszakadás alkalmával, amelyet erős, akár 100 kilométer/órás szél is kísérhet. Estétől, éjszakától a csapadékhajlam tovább csökken, és a várható viharok ereje is megcsappan.
Mi is az a szupercella? Nagyban hasonlít azokra az üllőszerű zivatarfelhőkre, amelyek jelentős mennyiségű esőt, illetve akár jeget is szállítanak. A szupercella annyiból furmányosabb, hogy ebben igen erőteljes feláramlás jön létre, amely a hőmérsékleti és páratartalombeli különbségek miatt rotációra, azaz forgásra bírja a zivatarfelhőt.
– olvasható a Köpönyeg.hu oldalon.
A HungaroMET szakértőinek előrejelzése: