promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kiakadtak a szülők a negyedikes olvasókönyv szövegén, rasszistának és erőszakosnak tartják

Kiakadtak a szülők a negyedikes olvasókönyv szövegén, rasszistának és erőszakosnak tartják

Borítókép:  Profimedia
Helyi Hírek
Kategória fejléc

Az iskolásoknak szánt olvasókönyvben gonosz cigányokról olvashatnak a diákok, akiket a végén brutálisan felnégyelnek. 

Egyre több szülő panaszkodik különböző hazai iskolákban amiatt, hogy szerintük a 4. osztályos, hivatalos, Oktatási Hivatal által kiadott Szövegről szövegre című szövegértéstankönyvben egy rasszista és agresszív szöveg is helyet kapott, amit a tízéves diákoknak is el kell olvasniuk. Nem csupán egy néhány soros szösszenetről van szó, a népmese több oldalon át írja le Világszép Ilonka történetét. Az olvasókönyv szerzői a Benedek Elek által gyűjtött Világszép Ilonka című meséje alapján dolgozták fel a tananyagnak szánt írást.

“Amint az erdőben haladnak, csak előbük toppan egy vén cigányasszony a lányával. Csúf volt mind a kettő, mint az ördög.”

– olvasható a negyedikesek könyvében. 

Erőszak és bántalmazás a negyedikes olvasókönyvben

A történet folytatásában a két, boszorkánynak is titulált szereplő kiveszi Világszép Ilonka szemeit, a lányt pedig a folyóba dobják. Ezután a banya lánya hazugsággal elveteti magát az ifjú királlyal. A mese a végén jóra fordul, Ilonka visszakapja a szemeit, de a megoldás az, hogy a boszorkányt (a cigányasszonyt) a lányával együtt felnégyelik, testüket a település bejáratánál a kapura tűzik:

“Egyszeriben kihúzatta a vén boszorkányt is, a leányát is a palotából, s mind a kettőt négy-négy darabba vágatta, s úgy tétette ki a város kapujára.”

A szülők szerint meglehetősen horrorisztikus történetről van szó, ami a nem ehhez szokott, érzékenyebb gyerekeket megrémítheti. A legtöbb 4. osztályos, azaz körülbelül 10 éves gyereknek nem engedik meg, hogy otthon ehhez hasonló tartalmakat nézzen a tévében vagy az interneten. A gyerekek fantáziája viszont meglehetősen élénk, könnyen el tudják képzelni, milyen lehet a valóságban a leírt szöveg.

Rasszizmusról olvasnak a gyerekek az iskolában?

A másik probléma a kifogásolt mesével az, hogy a szülők szerint erősen hajaz a rasszizmusra. Úgy vélik, a gyerekek azt tanulják meg ebből a történetből, hogy a cigányok veszélyesek lehetnek, holott hazánkban is élnek szép számmal roma származású emberek. Egy ilyen történet (a nem megfelelő szülői vagy tanári magyarázattal) elősegítheti a kirekesztés és az antiszemitizmus térnyerését a leendő felnőttek körében.

Kifogásolják azt is, hogy az iskolapadban cigány gyerekek is ülnek, akik a mesét olvasva úgy érezhetik, szégyenkezniük kell a származásuk és családjuk miatt. Hozzá kell tenni, az olvasókönyv szerzői talán nem véletlenül választották Szép Ilonka története után A cigányasszony meg az ördög című elbeszélést, amelynek a főhőse egy családjáért élő cigányasszony.