promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Több százezer forintja bánta a rossz kattintást, ijesztő online csalás áldozata lett a Heves vármegyei nő

Több százezer forintja bánta a rossz kattintást, ijesztő online csalás áldozata lett a Heves vármegyei nő

Borítókép:  Profimedia
Helyi Hírek
Kategória fejléc

Egy pillanat alatt szabadult meg több mint félmillió forinttól.

Az elmúlt napokban tett feljelentést a Heves vármegyei rendőrségen egy fiatal nő, miután egészen durva online csalás áldozatává vált.

A nő bevallása szerint egy internetes felületen hirdette meg eladásra szánt autóalkatrészét, amire jelentkezett is egy férfi vevő. Elkezdtek üzeneteket váltani, majd a nő kapott egy linket egy e-mailben, amire rá is kattintott.

A link átvitte egy ismert futárszolgáltató honlapjához nagyon hasonló felületre, de az oldal csak hasonlított, valójában egy csaló weboldalra mutatott. Az oldalon a a nő talált egy QR-kódot, amit beolvasott, de utána jött a feketeleves: bankja küldte az értesítést, hogy éppen több, mint félmillió forintot utalt át az alkatrészt megvenni szándékozó embernek.

A hamis QR-kód

Az eset miatt a hazai rendőrség figyelmeztetést adott ki, hogy az online csalók is egyre fejlettebb módszerekkel dolgoznak: hamis QR-kódokat generálnak, amelyek beolvasása automatikusan kártyás tranzakciót indíthat el, mint ahogy az a Heves vármegyei nővel is történt. Kiemelten fontos lenne, hogy ismeretlen forrásból származó QR-kódokat ne olvassunk be, főleg ha esetleg a bankkártyánkat mobilfizetési szolgáltatással is párosítottuk.

Az internet egyre nagyobb térhódításával párhuzamosan online csalások száma világszerte növekszik, és a QR-kódos visszaélések a legkifinomultabbak közé tartoznak, amivel az online világban tapasztalatlanokat könnyű átverni.

A módszer azonban már átköltözött a fizikai világba is: a csalók hamis QR-kódokat helyeznek el nyilvános helyeken, például parkolóautomatákon vagy éttermekben, amelyek beolvasása után a felhasználók adathalász oldalakra kerülnek, ahol személyes és banki adataikat próbálják megszerezni. Ezek mellett olyan is előfordult, hogy a hamis QR-kódok beolvasása után a felhasználók észrevétlenül telepítenek rosszindulatú szoftvereket eszközeikre, amelyek további adatlopáshoz és pénzvesztéshez vezethetnek.

Videó arról, hogyan ismerhetjük fel a hamis QR-kódokat:

forrás: Police.hu