
A Balatonnál 8 rendkívüli idegen tárgyat szúrtak ki egy hegy tetején, leesett az álluk, amikor közelebb értek?
Olvass tovább...
Élő vízként a Balaton mindig tartogatni fog meglepetéseket, és ezek nem lesznek mindig kellemesek. Akárcsak az alábbi esetben.
A Balaton Magyarország egyik legnagyobb turisztikai értékének számít, bár a jellegéből adódóan elsősorban persze a nyári hónapokban. Talán még mindig nem vigyázunk rá eléggé, az idei kánikulában is szinte tétlenül figyeljük, ahogy apad a vízszintje, míg a vízhőmérséklet emelkedése kisebb ökológiai katasztrófával fenyeget.
Ha a klímaváltozás hatása hosszabb távú marad, az a vízminőség romlásához vezethet, például a különféle algafajok nagyobb volumenű elszaporodásával. Az ilyesfajta szennyeződések miatt a „magyar tenger” vonzereje jelentősen csökkenhet, ami a környékén működő turisztikai vállalkozások számára végzetes lehet.
A tó már korábban is átélt egy ilyesfajta sokkot, bár erről mára sokan elfeledkeztek. Egy valóban rémisztő lény jelent meg benne, sőt ma is benne él, de mostanra kicsit „megszelídült”. A vándorkagylóról van szó, amely a Fekete-tengerbe torkolló folyókból származik, és inváziós fajként Közép-Európában már lényegében mindenhol megtalálható.
Olvass tovább...
Amikor felbukkant a Balatonban, mindenki vérző végtagokról és félresiklott biológiai kísérletekről kezdett el beszélni – olvasható a Tó-retró nevű blogban is. A helyzet valóban hirtelen vált kritikussá, 1934 nyarán például már csak a legbátrabbak gázoltak a Balatonba, mert a lépcsőkre, csónakokra, valamint a tófenéken lévő kövekre tapadt éles kagylóhéjak azonnal megsebesítették a lábat, még cipőben is.
„Mintha borotvapengék borították volna a tó fenekét”
– írták a korabeli újságok, a mindössze 1-2 centis, de igen bosszantó és szapora kagylókra utalva. A partközeli részek elképesztően veszélyessé váltak, a kagylók elleni védekezésül használt mérgező, ólomtartalmú festékek pedig csak tovább rontottak a helyzeten.
Egyedül a biológusok tudták, hogy a vándorkagylók túlszaporodását előbb-utóbb azok gyors kipusztulása követi. Szerencsére nálunk is ez történt, 1941-re a helyzet normalizálódott, bár a lény továbbra is jelen van a Balatonban. A 2008-ban mellettük megjelent, igénytelenebb kvagga kagylók az emberi egészségre szerencsére nem jelentenek ilyen veszélyt.
A vándorkagylókat innen ismerheted fel:
Olvass tovább...