
Az ördög műve? A szemünk láttára tűnik el a víz egy vízesésből, de a tudósok sem tudják, hova folyik el
Olvass tovább...
Magyarország legnagyobb vízesése a Mátrában található, télen befagy, a helyiek úgy mondják, szoknyát növeszt Ilona.
Magyarország legmagasabb természetes vízesése az Ilona-vízesés, amely a Mátrában, Parádfürdő közelében, a Bél-kő-hegy oldalában található. Magassága nem hasonlítható a Niagarához, mindössze 10 méter, de így különlegesnek számít hazai viszonylatban. A szépséges vízesés az Ilona-völgyben helyezkedik el, környezete gyönyörű, erdős terület, kedvelt kirándulóhely.
Vize teljesen tiszta, mivel hegyi patakból ered, azonban nem ajánlott inni belőle, a környékbeli erdős területeken ugyanis állatok is előfordulnak, ami befolyásolhatja a víz mikrobiológiai tisztaságát. Ennek ellenére többen is isznak belőle egy-egy kortyot, amikor arra járnak.
Legutóbb januárban fagyott be hazánk legmagasabb, természetes vízesése. Mesés látvány volt, ahogy az átlátszó jégburok alatt továbbra is folyt le a víz. A helyiek úgy mondják ilyenkor, hogy szoknyát növesztett Ilona.
Olvass tovább...
A zuhatagot geológiai szempontból egy vulkanikus kőzeteken átfolyó patak formálta, hosszú évszázadok során. Mivel a Mátra vulkanikus eredetű hegység, a víz a kemény bazalt- és andezitkőzetek között folyik le.
Az Ilona-vízeséshez fűződik néhány monda és történet. Az egyik legismertebb szerint a vízesés nevét egy Ilona nevű szépséges lányról kapta, aki szerelmi bánatában gyakran járta ezt a völgyet, és könnyeivel táplálta a vízesést. Más történetekben Ilona egy tündérként jelenik meg, aki a vízesés környékén segítette a vándorokat.
Kirándulásra a leglátványosabb időszak a tavaszi hóolvadás, de nagyobb esőzések után is érdemes megnézni az Ilonát. Ilyenkor szinte zúdul le a víz a magasból.
A Bükk hegységben, Lillafürednél található az ország legmagasabb vízesése, amely 20 méter magas. 1927 és 1930 között alakították ki, a Hámori-tó vízének felhasználásával, amikor a lillafüredi Palotaszállót építették.
Ezt a vízesést kifejezetten esztétikai célból hozták létre, hogy a szálló ezzel is magához csalogassa a vendégeket és tökéletesen illik a természetes tájba. A Palotaszálló építése során a Szinva-patak medrét átvezették a területen, és mesterségesen egy szikláról zúduló vízesést alakítottak ki. Ez az építkezési projekt része volt, amely során Lillafüred turisztikai központtá vált.
Télen, amikor a Lillafüredi vízesés befagy, különösen látványos jégformációk alakulhatnak ki. A közelben barlangok is találhatók, például az Anna- és a Szent István-barlang, amelyek szintén népszerű turistalátványosságok.
Olvass tovább...