Vége a makói vöröshagymának, búcsút inthetünk ennek a hungarikumnak
Olvass tovább...
Nem csíp a hagyma pucolás és szeletelés közben, ha kipróbálod ezeket a trükköket.
A hagyma vágásakor felszabadulnak olyan kémiai vegyületek, amelyek irritálhatják a szemet és könnyezést okoznak. A hagymaszeletelés közbeni irritációt egy kémiai vegyület, az S-oxid propántiol okozza. Amikor a hagymát felszeleteljük, megsértjük a sejtjeit, és az,benne lévő enzim (allináz) kapcsolatba lép a hagymában található aminosav-szulfoxidokkal, akkor ez utóbbi rögtön szulfénsavvá alakul. A szulfénsav tovább alakulva egy illékony vegyületet, az S-oxid propántiolt hoz létre, amely gáz halmazállapotúvá válik és a levegőbe kerül.
Amikor ez a vegyület eléri a szemet, reakcióba lép a könnyfilmben található vízzel, és enyhe kénsavat hoz létre, ami irritálja a szem nyálkahártyáját és könnyezést vált ki.
Tapasztalt konyhatündérek szerint tegyük a hagymát a hűtőbe vagy fagyasztóba körülbelül 10-15 percre vágás előtt. A hideg lelassítja az enzimek felszabadulását, így kevésbé irritálja a szemet.
Mások arra jöttek rá, hogy ha a hagymát víz alatt vagy közvetlenül folyó víz mellett vágják, a kémiai vegyületek nem jutnak el olyan könnyen a szemekhez. Az éles kés pedig kevesebb sejtet sért meg a hagymában, így kevesebb irritáló vegyület szabadul fel.
Az aprítógép az egyik legjobb megoldás a hagyma feldolgozásához. Ha a pucolást túléltük, nem kell késsel nekiesni a hagymának, ha a hagymát géppel aprítjuk, elkerülhetjük a közvetlen érintkezést a vegyületekkel.
Olvass tovább...
Ha mégis a vágódeszkát választjuk, érdemes bevizezni a felületét és a hagymát is enyhén megnedvesíteni, mert a víz is felszívhatja a vegyületeket. Sokan szemüveget, például búvár vagy úszószemüveget használnak pucolás közben. Vannak, akik extrán érzékenyek és képtelenek megbírkózni a főzés előkészületeivel védőeszköz nélkül.
A közösségi médiában felbukkanó tippek egyike szerint segít, ha meggyújtunk egy gyertyát. A gyertya lángja elégetheti a levegőben lévő irritáló vegyületeket, csökkentve a könnyezést. Egy másik tipp a rágógumit népszerűsíti, eszerint a rágózás közben nyitott szájjal való légzés a legbiztosabb megoldás a kicsorduló könnyek ellen.