promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ez a Netflix vígjáték most az internet kedvence – mindenki erről a szívmelengető sztoriról beszél

Ez a Netflix vígjáték most az internet kedvence – mindenki erről a szívmelengető sztoriról beszél

Borítókép:  Hivatalos plakát
Film & Sorozat
Kategória fejléc

Egy film, ami nemcsak megnevettet, de könnyeket is csal a szemedbe? A Netflix új vígjátéka annyira eltalálta a nézők szívét, hogy sokan már most az év legaranyosabb filmjének tartják.

Vannak filmek, amelyek nem azért maradnak velünk, mert megdöbbentenek vagy formabontóak, hanem mert pontosan arra emlékeztetnek, amit már régen elfelejtettünk: hogy a legegyszerűbb történetek tudnak a legmélyebben megérinteni. A Nagyik (eredeti címén Nonnas) pontosan ilyen. Egy meleg, ízes, fűszeres film az emlékezésről, az újrakezdésről és arról, hogy néha a legjobb recept nem egy séfkönyvből, hanem a nagymamák emlékeiből születik.

Egy férfi és négy nagyika: így kezdődik a gyógyulás receptje

A történet főhőse Joe (Vince Vaughn), aki az édesanyja és a nagymamája elvesztése után üresnek érzi az életét. Nincs több vasárnapi ebéd, nincs már illat, ami a gyerekkorába repítené vissza. Egy váratlan ötlettől vezérelve úgy dönt: a gyászból és az emlékekből valami újat teremt. Éttermet nyit, méghozzá olyat, ahol nem fiatal séfek, hanem tapasztalt nonnák – olasz nagyik – vezetik a konyhát.

A filmben olyan legendás színésznők tűnnek fel, akiknek az arca ismerős lehet a korábbi évtizedekből: Susan Sarandon, Lorraine Bracco, Talia Shire és Brenda Vaccaro. Karaktereik nem karikatúrák, nem harsány vígjátéki figurák – hús-vér emberek, akik újra értelmet találnak az életükben, miközben megtanítanak minket főzni, érezni és kapcsolódni.

Konyhai káosz és könnyek: de ez nem egy gasztroshow

Bár a Nagyik középpontjában egy étterem áll, mégsem egy klasszikus gasztrofilm. Itt nem az alapanyagok tökéletessége a lényeg, hanem az emlékek, amiket az étel felidéz. Az illatok, a gesztusok, az, hogy hogyan keverik a szószt, vagy hogyan néznek rá valakire, miközben megkóstoltatják vele a saját gyermekkorát. Minden jelenet át van itatva azzal a szeretettel, amit a családi konyhák rejtenek.

A filmben nincs semmi harsány vagy túlzó – mégis nevetünk, meghatódunk, és néha úgy érezzük, hogy legszívesebben felhívnánk a nagymamánkat, vagy sütnénk egy tepsi lasagnét csak úgy, emlékből.

„Olyan volt, mint egy ölelés” – mit mondanak a nézők?

A Nagyik a visszajelzések szerint sokkal több egy szokásos Netflix-vígjátéknál. A nézők egy része úgy ír róla, mint egy rég nem látott rokonról, aki váratlanul becsönget és meleg ebéddel fogad.

„Ez a film visszahozta a nagymamám konyhájának illatát. Sírtam, de nem szomorúságból – inkább a hála miatt, hogy voltak ilyen pillanatok az életemben” – írta egy néző.

Sokan dicsérték a szereposztást is: „Vince Vaughn szívet melengető volt, de számomra a valódi csoda a négy nonna karaktere volt – végre nem karikatúraként, hanem valódi emberekként mutatták be az idősebb nőket.”

Egy másik vélemény így fogalmaz: „Ez az a film, amit lejátszanék a gyerekeimnek, hogy megértsék, mit jelentett számomra a család. És amit bármikor újranéznék egy nehéz nap végén.”

Szerelem, gyász, limoncello – és egy adag második esély

A Nagyik nem akarja megváltani a világot. Csak emlékeztetni arra, hogy az életben mindig lehet újrakezdeni. Hogy az idős emberek nem a múltból itt maradt díszletek, hanem történetek, tudás és humor hordozói. Hogy a gyász nem az ürességet, hanem a kapcsolataink mélységét jelzi. És hogy az igazi otthon nem négy fal, hanem egy asztal köré gyűlt közösség – még akkor is, ha annak tagjai néha összevesznek azon, mennyi fokhagyma kell a szószba.

Stephen Chbosky rendezése egyensúlyban tartja a humort és az érzelmeket, és olyan történetet mesél el, amelyet könnyű szeretni, nehéz elfelejteni – és amit jó újranézni, akárhányszor csak szükségünk van egy kis lelki „olasz vacsorára”.

Az alábbi videóban megnézheted a Netflixen is elérhető olasz nagymamák szívmelengető vígjátékának előzetesét: