promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kapaszkodj meg, mert a Netflix kíméletlen pszichothrillere nem hagy menekülőutat

Kapaszkodj meg, mert a Netflix kíméletlen pszichothrillere nem hagy menekülőutat

Borítókép:  Youtube videó
Film & Sorozat
Kategória fejléc

Ebben a történetben a múlt nem kopogtat – berúgja az ajtót. A Netflix thrillerje nem hagy nyugtot sem kívül, sem belül.

A Szerencse lánya cselekményszála röviden – Egy fényűző élet, amit egyetlen igazság darabokra törhet

A Szerencse lánya című pszichológiai-thriller középpontjában Ani Fanelli áll – egy manhattani nő, aki első pillantásra elérte mindazt, amiről sokan csak álmodoznak egész életükben. New York elit köreiben mozog, stílusa hibátlan, vőlegénye sármos, jövője pedig fényesnek tűnik. Egyetlen nap viszont mindent megváltozik életében.

Amikor egy krimi dokumentumfilm rendezője felkéri, hogy mesélje el saját szemszögéből a Brentley elitiskolában történt, évekkel korábbi tragikus eseményeket, a múltbeli sérelmek újra felszakadnak. Ahogy Ani emlékei lassan felszínre törnek, úgy kezd szétfoszlani tökéletesen felépített világa. A felszín alatt megbújó sebek, elnyomott traumák és torzított emlékek kerülnek napvilágra egy olyan világban, ahol az áldozatok gyakran válnak célponttá.

A pszichológiailag rétegzett thriller egy rejtélyes történetszál bemutatása mellett éles társadalomkritikával hívja fel az emberek, áldozatok figyelmét – bemutatja, hogyan képes egy emberi elme mesterien álcázni a fájdalmat, úgy, hogy a külvilág felé magabiztosságot mutat, belül viszont csendben darabokra hullik az illető – rétegenként, mint egy lassan lefejtett álarc.

Kritikai fogadtatás – Megosztó, de hatásos

Az IMDb-n 6.4-es pontszámot kapott, a nézők kiemelik Mila Kunis hiteles alakítását, a sötét, mégis stílusos hangulatot, valamint a történet érzelmi mélységét.

A Metacritic értékelése ennél szigorúbb: 48 ponttal tartotta középmezőnyben a filmet. A kritikusok szerint bár a téma erős és aktuális, a kivitelezés nem minden részletében működött zökkenőmentesen.

A Rotten Tomatoes közönségszavazatai viszont 74%-os tetszési indexet mutatnak. A nézők úgy ítélték, hogy ez egy fájdalmasan őszinte, rétegeiben bontakozó történet, amely bátor módon foglalkozik az áldozathibáztatás és az identitáskeresés kérdéseivel.

Nézői visszajelzések

Az egyik leggyakoribb vélemény szerint a film megrázóan pontos képet fest arról, hogyan élnek túl az áldozatok – és hogyan ítélik meg őket azok, akik nem értik a teljes történetet:

„A barátok, rokonok, idegenek cinikus megjegyzései még fájdalmasabbak, ha egyszer már átmentél ilyesmin. A film bátor, sötét és lenyűgöző. Megmutat mindent, amit sokan el akarnak hallgatni.”

Egy további felhasználó az alábbiak szerint foglalta össze élményét:

„Azt tanácsolom, hogy mindenféle elvárás nélkül ülj le megnézni… más szóval: ne olvass kritikákat! Szerintem pont az teszi mesterművé ezt a filmet, hogy nem tudod, mire számíts.

Egy harmadik vélemény a főszereplőt dícsérte:

"A Szerencse Lánya fantasztikus film! A harmadik személyű narráció külön dimenzióval fokozta a thriller-dráma mozzanatokból merített feszültséget. Ennél jobb főszereplőt el sem lehetett volna képzelni.”

Érdekességek a kulisszák mögül

A történet Jessica Knoll első regénye alapján készült, és annyira erős volt a kézirat, hogy a Lionsgate és a Pacific Standard már a megjelenés előtt lecsaptak a filmjogokra – közel másfél hónappal a könyv boltokba kerülése előtt. Reese Witherspoon produkciós cége állt a projekt mögött.

Bár a történet egy 90-es évekbeli középiskolai eseményre vezet vissza, a flashback egyik jelenetében egy nő iPhone-t használ – ami csak 2007-ben jelent meg. Egy apró, de érdekes anakronizmus - “Időbeli tévedés”.

A film címe, logója csak a legutolsó képkockán tűnik fel – mintha az egész történet addig egy névtelen vallomás lenne.

Összehasonlítás – Hol áll a Szerencse lánya más filmekhez képest

Ha a Szerencse lánya hangulatát, összetettségét és lelki mélységeit vizsgáljuk, két másik film kínál különösen izgalmas párhuzamot.

Gone Girl – Holtodiglan (2014)

Ebben a sötét tónusú pszichológiai drámában szintén egy kifelé tökéletesnek tűnő nő életébe nyerünk bepillantást, aki mesterien manipulálja a környezetét – és talán saját magát is.

A Szerencse lánya ehhez hasonlóan feszegeti a látszat mögött húzódó valóság kérdését: röviden arra késztet, hogy újraértelmezzük, mit jelent valójában túlélni egy traumát, majd úgy tenni, mintha minden rendben lenne.

The Girl on the Train – A lány a vonaton (2016)

Ez a történet egy széthullott életű nő elméjén keresztül mutatja be a múlt rekonstruálásának nehézségeit. A Szerencse lánya ugyan nem a klasszikus nyomozásra épül, de sokkal intimebb, lélektani utazásra invitál. A hangsúly nem azon van, hogy ki mit tett, hanem azon, hogyan él tovább az, aki túlélte. És ez a belső fókusz teszi igazán súlyossá és emlékezetessé a drámával és thriller elemekkel színesített alkotást.

Mind a két film ugyanúgy reflektál arra, mennyire törékeny a valóság, ha egy nő múltja és jelene összeütközik, és mit jelent, amikor a legnagyobb harcainkat nem másokkal, hanem önmagunkkal vívjuk.

Egy film, ami felráz a kényelmes nézőszerepből – és utána sem ereszt.

A szerencse, a látszat, a rejtély, és az önismeret fogalma végig ott kering a levegőben. A Netflix kínálatában ez az egyik leginkább lélektani mélységű thriller, amely hosszú idő után végre valódi kérdéseket szegez a nézőkhöz.

Ha érdekelnek a pszichológiai drámák, amik nem félnek mélyre ásni egy áldozat emlékképeiben, és kedveled, ha a rejtélyes emberi múltak labirintusából neked is, mint nézőnek ki kell szabadulnod, akkor ez a film neked szól.

Az alábbi videóban látható a Szerencse Lánya című, Netflixen elérhető thriller-dráma mozi előzetese: