
A svéd krimithriller letarolta a Netflixet, már az első héten több, mint 11 millió megtekintést szerezve
Olvass tovább...
Egy film, ami felborzolta a kedélyeket, mégis diadalmaskodott. Miért ez a film nyerte el a Oscar díjat?
A 97. Oscar-gála a pompás felvonulások és a díjak ünneplése mellett váratlan fordulatokkal és emlékezetes pillanatokkal tette felejthetetlenné az estét. A legnagyobb meglepetést kétségtelenül Anora okozta az Oscar-gálán, amikor a közönség döbbenetére elnyerte a legjobb film díját.
Sean Baker filmje egy New York-i szexmunkás és egy orosz oligarcha fia között kibontakozó váratlan kapcsolatot mutat be, ám ennél sokkal mélyebb rétegeket érint. A történet Ani (Mikey Madison) köré épül, egy orosz-amerikai escort köré, aki a város peremén próbál boldogulni, miközben a luxus és a nélkülözés határán egyensúlyoz.
Ani nem álmodozik a klasszikus "megmentő" figuráról, de amikor egy éjszakára összetalálkozik Ivannal (Mark Eydelshteyn), egy szétszórt és felelőtlen oligarchacsemetével, a kapcsolatuk gyorsan elmélyül. Ivan nem csupán ügyfélként kezeli Anit, hanem rövid idő alatt az "amerikai álom" részeként tekint rá, s egy hirtelen ötlettől vezérelve feleségül veszi egy Las Vegas-i kiruccanás során. Az esküvő azonban nem romantikus tündérmese: amikor Ivan szülei tudomást szereznek a frigyről, mindent megtesznek, hogy érvénytelenítsék azt.
Olvass tovább...
Ennek érdekében Torost (Karren Karagulian), egy családi összeköttetésekkel rendelkező papot bízzák meg, aki két ügyetlen verőember, Garnick (Vache Tovmasyan) és Igor (Yuriy Borisov) segítségével próbálja eltávolítani Anit a család életéből.
A klasszikus screwball komédia elemei mellett Anora egy modern társadalmi látlelet is, amely a hatalmi viszonyokat és a túlélésért folytatott harcot érzékletesen ábrázolja. Mikey Madison alakítása különösen emlékezetes: Ani karaktere egyszerre erős és törékeny, vakmerő és kiszolgáltatott, aki végül saját erejére támaszkodva veszi fel a harcot azokkal, akik ki akarják szorítani az életéből.
Olvass tovább...
A film látványvilágát a téli New York fagyos utcái és a luxusvilág hideg, lélektelen terepei határozzák meg, Drew Daniels operatőri munkája pedig különösen érzékletesen ragadja meg a két világ közötti ellentétet. Az Anora egy meghökkentő, fordulatos történet, egy mélyreható film a hatalomról, az osztálykülönbségekről és az emberi kapcsolatok sebezhetőségéről – így nem véletlen, hogy az Oscar-díjat is elnyerte.
A gála műsorvezetője, Conan O'Brien, szokásához hűen fanyar humorral és mérhetetlen szarkazmussal vezette az eseményt, nem kímélve a hollywoodi elit közösséget.
Az este tele volt maradandó pillanatokkal: Timothée Chalamet látható csalódása, amikor nem ő vitte haza a hőn áhított aranyszobrot, vagy Mick Jagger váratlan kisugárzása, amelytől még a legedzettebb sztárok is meglepődtek. A zenei produkciók is bőven szolgáltattak beszédtémát, köztük Cynthia Erivo és Ariana Grande lenyűgöző duettje, amely hatalmas lelkesedést váltott ki a közönségből.
A gálaest egyik legvitatottabb pillanata azonban Adrien Brody beszéde volt, amely egyfelől tartalmasságával, másrészről pedig önmaga nagyságába vetett megingathatatlan hitével keltette fel a közönség rosszallását.
A ceremónia váratlan fordulatokkal és Paul Tazewell történelmi győzelmével vált emlékezetessé.
Ő lett az első fekete férfi, aki a legjobb jelmeztervezés kategóriában diadalmaskodott a Wicked című filmben nyújott munkájával. Zoe Saldaña pedig könnyekkel küzdve mondott megható beszédet, amikor átvette a legjobb női mellékszereplőnek járó díjat az Emilia Pérez című filmben nyújtott alakításéért.
Olvass tovább...
Az este fénypontját vitathatatlanul az Anora győzelme jelentette, amelyet mind a nézők, mind a kritikusok vegyes érzelmekkel fogadtak. Egyesek szerint a film bátorságával és provokatív látásmódjával teljesen megérdemelten diadalmaskodott, mások viszont érthetetlennek tartották, hogy hogyan utasíthatott maga mögé olyan nagynevű produkciókat, mint a Dűne második része.
Az Oscar gála az utóbbi években egyre inkább teret enged a független filmek számára is, az Anora győzelme is ezt a trendet erősíti.
A független mozik gyakran merészebb témaválasztással és innovatív filmnyelvi megoldásokkal térnek el a hagyományos hollywoodi produkcióktól, ami egyre inkább meghódítja az Akadémia szavazóinak szívét.
A thriller mozzanatokkal átszőtt dráma fogadtatása heves vitákat generált: a Rotten Tomatoes kritikusai 94%-os tetszési aránnyal jutalmazták a művet, míg a közönség értékelése visszafogottabb, 78%-os eredményt mutatott. Az IMDB-n a film 7,2-es átlaggal szerepel, amely szintén megosztott minősítésre utal.
Nézői vélemények:
Az egyik kritikus így jellemezte a film sodró lendületét:
A film egy érzelmi hullámvasúton vezet végig, mégis Baker sosem téveszti össze a mozgást a cselekvéssel. Minden fordulat váratlan szituációkhoz vezet, mindez olyan érzéseket kelt a nézőkben, amelyekre nem is számítottál.
Egy másik néző a lentiek szerint fogalmazta meg a véleményét a film hatásáról:
"Sokkoló és túl nyers. Nem értem a felhajtást."
Egy további kritikus szerint Baker egyenesen mesterművet alkotott:
Az Anora-ban Sean Baker még magasabb szintre emeli saját filmes eszköztárát és egy olyan történetet mesél el szerelemről, álmokról és a valóság kegyetlenségéről, amely akár a jól megérdemelt Oscar-díjat is elhozhatja számára.
Az Anora győzelme kétségtelenül emlékezetes pillanat marad a 97. Oscar-gála történetében, ahol bebizonyította, hogy a független filmek is képesek földindulásszerű hatást kelteni Hollywood legfényesebb színpadán.
Ha érdekel egy filmremek, amely után még napokig nem találsz szavakat, egy film, ahol minden egyes jelenet újabb és újabb rétegét tárja fel a hatalom, a vágy és a társadalmi különbségek kegyetlen játszmájának, akkor az Anora kihagyhatatlan darab lesz számodra is.
A lenti videóban a drámai történet előzetese látható:
Olvass tovább...