promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Elképesztő lény jelent meg a Balatonnál, hatalmas pusztítást végez

Elképesztő lény jelent meg a Balatonnál, hatalmas pusztítást végez

Borítókép:  Profimédia
Élet
Kategória fejléc
Promotions

A szőlőültetvények most élet-halál harcot vívnak a falánk betolakodóval. Somogyban már nincs olyan borvidék, ahol ne bukkant volna fel az aranyszínű sárgaság miatta.

A Balaton környékének szőlősei komoly veszélyben vannak. Egy invazív faj olyan pusztítást végez, amire senki sem számított. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerint a kártevő már minden somogyi ültetvényben jelen van, és az általa terjesztett betegség gyógyíthatatlan.

Mi ez az elképesztő lény?

Az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) egy apró, de rendkívül veszélyes rovar, amely Észak-Amerikából érkezett Európába. Magyarországon először 2006-ban fedezték fel Csurgón, Somogy vármegye déli részén. Azóta azonban villámgyorsan terjedt el az egész országban. A kabóca mérete mindössze néhány milliméter, de a károk, amiket okoz, gigantikusak. Az általa terjesztett fitoplazma nevű kórokozó a szőlő aranyszínű sárgaságát okozza, amely végzetes betegség a szőlőtőkék számára.

Hogyan pusztít a Balatonnál?

A Balatonboglári borvidéken a helyzet már kritikus. A szőlőkabóca különösen a chardonnay fajtában szeret táplálkozni, és az elhanyagolt ültetvények tökéletes életteret biztosítanak számára. Ha a szőlő levele elkezd sárgulni, jó eséllyel elpusztul a növény, és ha életben is marad, termést nem hoz többet.

A láthatatlan ellenség életciklusa

Az amerikai szőlőkabóca számára még a téli hideg sem akadály. Tojás alakban, a tőke kétéves részén, a foszló kéreg alatt telel át. A lárvák kelése időjárástól függően május közepétől július első dekádjáig tarthat. Öt lárvastádium után az imágók július elejétől-közepétől jelennek meg és szeptember végéig, október elejéig megfigyelhetőek. A rajzáscsúcs július vége és augusztus közepe közötti időszakra esik. A legveszélyesebb, hogy a kórokozóval fertőzött növényállományban a fiatal lárvák táplálkozásuk során már képesek felvenni a fitoplazmát. Az egyedek fertőzőképessége körülbelül 4-5 hét múlva alakul ki, és bármilyen fejlődési stádiumban vannak, egész életük során fertőzőképesek maradnak.

Védekezési lehetőségek

A védekezésre legalkalmasabb időszak, amikor a lárvák elérték a harmadik, negyedik fejlődési fokozatot, ami általában a szőlő virágzása idejére esik. Azokban a termő ültetvényekben, amelyekben az előző tenyészidőben kimutatták az amerikai szőlőkabóca jelenlétét, kifejezetten ajánlott a lárvák ellen védekezni. Tél végi lemosó permetezéssel - napraforgó olaj, lecitin - a fás részeken telelő kabócatojások gyéríthetők. A lárvák és az imágók elleni védekezésre több rovarölő szer alkalmazható, például acetamiprid, lambda-cihalotrin, deltametrin hatóanyagú permetező szerek.

Állami támogatás a védekezéshez

A Nébih szerint az amerikai szőlőkabóca elleni védekezésre állami támogatás is igénybe vehető. A termelők saját érdeke is ültetvényeik rendszeres ellenőrzése, valamint a megfelelő növényvédő szerek helyes alkalmazása. A Balatonboglári borvidéken minden gazdának meg kell tenni a kötelező védekezést, mivel a terület zárlat alá került. Ez azt jelenti, hogy a kártevő jelenléte már olyan mértékű, hogy csak összehangolt, területi szintű védekezéssel lehet megállítani a további terjedést.

Ha mi magunk is szeretnénk védekezni a szőlőkabóca ellen, az alábbi videót érdemes megtekinteni: