
Eltűnhet a boltok polcairól az egyik kedvenc gyümölcsünk, invázió tizedeli az ültetvényeket
Olvass tovább...
A szőlőültetvények most élet-halál harcot vívnak a falánk betolakodóval. Somogyban már nincs olyan borvidék, ahol ne bukkant volna fel az aranyszínű sárgaság miatta.
A Balaton környékének szőlősei komoly veszélyben vannak. Egy invazív faj olyan pusztítást végez, amire senki sem számított. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerint a kártevő már minden somogyi ültetvényben jelen van, és az általa terjesztett betegség gyógyíthatatlan.
Az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) egy apró, de rendkívül veszélyes rovar, amely Észak-Amerikából érkezett Európába. Magyarországon először 2006-ban fedezték fel Csurgón, Somogy vármegye déli részén. Azóta azonban villámgyorsan terjedt el az egész országban. A kabóca mérete mindössze néhány milliméter, de a károk, amiket okoz, gigantikusak. Az általa terjesztett fitoplazma nevű kórokozó a szőlő aranyszínű sárgaságát okozza, amely végzetes betegség a szőlőtőkék számára.
A Balatonboglári borvidéken a helyzet már kritikus. A szőlőkabóca különösen a chardonnay fajtában szeret táplálkozni, és az elhanyagolt ültetvények tökéletes életteret biztosítanak számára. Ha a szőlő levele elkezd sárgulni, jó eséllyel elpusztul a növény, és ha életben is marad, termést nem hoz többet.
Olvass tovább...
Az amerikai szőlőkabóca számára még a téli hideg sem akadály. Tojás alakban, a tőke kétéves részén, a foszló kéreg alatt telel át. A lárvák kelése időjárástól függően május közepétől július első dekádjáig tarthat. Öt lárvastádium után az imágók július elejétől-közepétől jelennek meg és szeptember végéig, október elejéig megfigyelhetőek. A rajzáscsúcs július vége és augusztus közepe közötti időszakra esik. A legveszélyesebb, hogy a kórokozóval fertőzött növényállományban a fiatal lárvák táplálkozásuk során már képesek felvenni a fitoplazmát. Az egyedek fertőzőképessége körülbelül 4-5 hét múlva alakul ki, és bármilyen fejlődési stádiumban vannak, egész életük során fertőzőképesek maradnak.
A védekezésre legalkalmasabb időszak, amikor a lárvák elérték a harmadik, negyedik fejlődési fokozatot, ami általában a szőlő virágzása idejére esik. Azokban a termő ültetvényekben, amelyekben az előző tenyészidőben kimutatták az amerikai szőlőkabóca jelenlétét, kifejezetten ajánlott a lárvák ellen védekezni. Tél végi lemosó permetezéssel - napraforgó olaj, lecitin - a fás részeken telelő kabócatojások gyéríthetők. A lárvák és az imágók elleni védekezésre több rovarölő szer alkalmazható, például acetamiprid, lambda-cihalotrin, deltametrin hatóanyagú permetező szerek.
Olvass tovább...
Ha mi magunk is szeretnénk védekezni a szőlőkabóca ellen, az alábbi videót érdemes megtekinteni: