.jpg?crop=false&width=386)
3 éves kisfiú, aki tudta, hol ölték meg előző életében, megvan a holttest is
Olvass tovább...
Először halk. Aztán mélyről tör elő, mintha valami másvilági erő szólalna meg a testen keresztül. Aki egyszer hallja, tudja: nincs visszaút.
A halál pillanatát ritkán kísérik szavak, de sokszor egyetlen hang többet elmond, mind bármilyen, a végső órák előtt látható mozdulat. Egy olyan hang, amelynek jelentését csak azok értik meg igazán, akik már ott ültek valaki ágya mellett az utolsó órákban.
Az orvosok nap mint nap tapasztalják, amikor egy kórház csendjében valami olyan történik amelyet kevesen szeretnének hallani. Egy halk sóhaj. Egy furcsa, mélyről jövő, hörgő hang. Az ápolók közül néhányan jól ismerik ezt – nem a tudományos tankönyvekből, hanem abból, amit gyakran átélnek a haldokló betegek mellett.
A páciens hozzátartozói gyakran megrémülnek, amikor először hallják. A hang nem fájdalmat jelent – legalábbis nem annak, aki kiadja –, mégis ijesztő és szívfacsaró. Az élet vége ugyanis nem mindig csendes vagy békés. Néha zajos. Néha… emlékezetes.
Olvass tovább...
A halál közelsége sok testi változást hoz. A test lehűl, a légzés rendszertelenné válik, a tekintet elréved valahová, ahová már mi nem látunk el. Ezek az apró jelek összeadódnak, de egyetlen pillanat van, amikor mindenki tudja: közeledik a vég. És ezt a pillanatot gyakran egyetlen hang jelzi.
Innentől csak erős idegzetűeknek ajánlott tovább a cikk
A tüdő ilyenkor már nem működik teljes kapacitással. A nyelés lelassul, a test nem tudja többé kiüríteni a torokban és légutakban felgyülemlett váladékot. Ez az, amit az orvostudomány halálhörgésként vagy angolul „death rattle”-ként ismer. Egy nedves, recsegő, hörgő hang, ami minden lélegzetvételnél felerősödik.
„Nem okoz fájdalmat annak, aki kiadja – inkább azoknak, akik mellette vannak” – mondta Julie nővér, aki évtizedek óta dolgozik végstádiumú betegekkel.
Átlagosan a halálhörgés megjelenése után még 24–25 órán keresztül él a beteg – de a pontos idő függ attól is, hogy valaki otthon tartózkodik-e vagy kórházi ellátásban részesül.
Olvass tovább...
Az ápolók ilyenkor gyakran megpróbálják enyhíteni a hangot: megemelik a fejrészt, oldalfekvésbe fordítják a testet, vagy nedves törlőkendővel próbálják tisztán tartani a szájüreget. De teljesen megszüntetni nem lehet – ez már az élet utolsó ritmusa.
A hang furcsa módon emlékeztet minket arra, hogy az emberi test csodálatos, törékeny és idővel elengedni tanul. Akár egy kórház szobájában, akár otthon, a szerettei között. A beteg már nem tud beszélni – de a teste így próbálja közölni a másik féllel: „indulok.”
És miközben a tudomány a légzés utolsó változásait vizsgálja, sokan úgy érzik, hogy ebben a hangban több van, mint fiziológia. Van benne fájdalom nélküli búcsú, egy utolsó üzenet.
Ez a különös hang talán nem szép, nem túl kellemes, de igaz. És aki egyszer hallotta, soha többé nem felejti el: