promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kitudódott a Tisza Párt terve Sulyok Tamással kapcsolatban, totális változás a köztársasági elnök pozícióban?

Kitudódott a Tisza Párt terve Sulyok Tamással kapcsolatban, totális változás a köztársasági elnök pozícióban?

Borítókép:  Profimedia
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Hatalmas változás jöhet a a köztársasági elnök intézménye körül.

A magyarok nincsenek egyszerű helyzetben, amikor az államfői méltóság stabilitását keresik: bár hivatalosan a köztársasági elnök a nemzet egységét jelképezi, a Fidesz-korszak alatt Schmitt Pál és Novák Katalin bukása is megmutatta, hogy ez a pozíció minden, csak nem stabil.

A Tisza Párt győzelme után Sulyok Tamás szinte azonnal a célkeresztbe került - Magyar Péter hamar nyíltan, ellentmondást nem tűrően szólította fel a távozásra.

Lemond vajon a köztársasági elnök?

A politikai dráma központi helyszíne a Sándor-palota lett, ahol Magyar Péter személyesen is felszólította Sulyok Tamást a távozásra, méltatlannak nevezve őt a köztársasági elnöki tisztségre.

Dull Szabolcs elemzése szerint Magyar Péter stratégiája a keretezés erejére épül: nem várja meg mások magyarázatait, hanem azonnal kész tényként tálalja az államfő alkalmatlanságát, morális és politikai kényszerpályára téve Sulyokot.

Az elemző rávilágított, hogy az elnöknek valójában már csak a távozásának módjáról maradt döntési joga, hiszen ha nem mond le önként, a Tisza Párt hatalmas társadalmi nyomással, akár százezres tüntetésekkel fogja kikényszeríteni a váltást, hogy eltakarítsák az utat a kormányzati folyamatokat lassító elnöki vétók elől.

Ez lenne a TISZA Párt terve?

Magyar Péter hosszú távú terve nem egyzerűen a személycsere, hanem a köztársasági elnöki intézmény teljes átalakítása, aminek legfőbb eszköze a közvetlen elnökválasztás bevezetése lenne.

Dull Szabolcs szerint ez a "döntsön a nép" narratíva mesteri csapda a Fidesz számára, hiszen a kormánypárt jelenleg képtelen lenne olyan integratív jelöltet állítani, aki egy országos kampányban legyőzné a Tisza népszerűségét, miközben a közvélemény már olyan neveket dob be, mint Márki-Zay Péter vagy Tölgyessy Péter.

Ez a lépés végleg lezárná a pártpolitikai kinevezések korszakát, és egy új, legitim államfőt adna az országnak, aki nem egy szűk elit, hanem a választók felhatalmazásával képviselheti a nemzet egységét, miközben Magyar Péter a végrehajtó hatalom fejeként az egész államszerkezetet a saját elképzelései szerint formálhatja át.

Dull Szabolcsék teljes elemzése itt meghallgatható, Sulyok Tamásról 22:20-tól 38:40-ig beszélnek: