promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kiderült, hogy áramszünet esetén kérhetünk-e kártérítést, erre eddig senki sem tudta a választ

Kiderült, hogy áramszünet esetén kérhetünk-e kártérítést, erre eddig senki sem tudta a választ

Borítókép:  Profimedia
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Ekkor lehetünk jogosultak kártérítésre, elárulta az ügyvéd. 

Vihar után: súlyos károk, áramszünetek országszerte

Az elmúlt napokban átvonuló extrém időjárás hatalmas pusztítást végzett az ország több részében is. Hétfőn és kedden több mint ezer bejelentés érkezett a katasztrófavédelemhez, kidőlt fák, letépett tetők, megrongált vezetékek miatt.

A viharkárok következtében több tízezer háztartás maradt áram nélkül, sok helyen még másnap délután sem állt helyre az ellátás. A közösségi médiát elárasztották a lakossági panaszok, különösen azzal kapcsolatban, hogy jogosultak-e kártérítésre az áramkimaradások miatt.

Kártérítés áramszünet miatt: mikor jár és mikor nem?

A kérdésre, hogy ilyen esetekben jár-e kártérítés, Tóth-Buzi Beáta ügyvéd adott választ a haon.hu-nak. Elmondása szerint az áramszolgáltatók akkor kötelesek kárt téríteni, ha a kimaradás előre nem látható és a szolgáltató a meghatározott időn belül nem kezdi meg a hibaelhárítást, ezt az időkeretet pedig minden szolgáltató saját üzletszabályzatában rögzíti.

A kártérítési igények elbírálása minden esetben egyedi feltételekhez kötött. A szolgáltató az általános szerződési feltételekben (ÁSZF) rögzíti, milyen esetekben és milyen mértékben vállal felelősséget.

Gyakran az időjárási körülményekhez igazítják az áramszünetekre vonatkozó szabályokat, például meghatározzák az üzemzavar súlyosságától függő felelősségi korlátokat, valamint a kifizethető kötbér összegét, amely lehet napi díjas, vagy egy előre rögzített maximális összeg

A károsultnak minden esetben bizonyítania kell a bekövetkezett kárt, ehhez szükséges lehet szakértői vélemény is. Ugyanakkor fontos tudni: ha az áramszünet vis maior (például vihar vagy természeti katasztrófa) miatt következett be, a szolgáltatók többnyire kizárják a felelősségüket.

Megelőzés és óvintézkedések: a fogyasztó felelőssége

Az Opus Titász Zrt. felhívta a figyelmet arra is, hogy az áramkimaradások és ingadozások során keletkező túlfeszültségek tönkretehetik a háztartási készülékeket, különösen az érzékeny elektronikai eszközök vannak veszélyben, ha nincs kiépítve megfelelő védelem. 

A szolgáltató javasolja a túlfeszültség elleni védelem kialakítását, illetve a szünetmentes tápegységek alkalmazását. Bár az időjárás viszontagságait nem tudjuk befolyásolni, a készülékek védelméért a felhasználó is sokat tehet, ezzel pedig akár komoly károkat is megelőzhet.

Szegeden is igen durva károkat okozott a vihar:

forrás: ha-on