
Rettegnek a Balaton-parti városban, éjszakánként szörnyú dolog történik
Olvass tovább...
Séta közben is életveszély leselkedhet ránk és kedvenceinkre – egy alattomos gyomnövény súlyos egészségügyi problémákat okozhat.
Akár egy hétköznapi séta is végződhet ijesztően, ha nem figyelünk eléggé arra, milyen növényekkel találkozunk. Hazánkban egyre gyakoribb egy olyan gyomnövény, amely sokak számára ismeretlen, mégis komoly bajt okozhat. Gondoltad volna, hogy egy egyszerű játszótéri látogatás is rémálommá válhat emiatt?
A közelmúltban debreceni szülők tapasztalták meg ezt a félelmet, amikor gyermekük szájába valaki “egérárpát” dugott. Az eset a Böszörményi és Füredi út sarkán lévő játszótéren történt, és csak hajszálon múlt, hogy nem lett tragédia. A rendőrség nyomoz, hiszen a kislány majdnem megfulladt.
A történtek ráirányították a figyelmet egy növényre, amely sokak kertjében is jelen lehet, anélkül, hogy tudnának róla. Ez a növény Magyarország számos városában elterjedt, de különösen Debrecen környékén számoltak be róla gyakrabban. Nem csak parkokban, hanem elhanyagolt telkeken, parlagon hagyott területeken is burjánzik.
Sokan nem gondolnák, hogy ez a növény az emberekre is veszélyt jelent, hiszen leginkább házi kedvenceink szenvednek tőle. Ha egy kutya lábujjai közé fúródik, fájdalmat, gyulladást, gennyesedést okozhat. Az orrba jutva erős tüsszögést, a fülbe kerülve fájdalmas gyulladást vált ki. Ha a szembe kerül, komoly irritációt, sőt, látáskárosodást is okozhat, ezért fontos, hogy felismerjük az esetleges mellékhatásokat, és időben cselekedjünk.
Olvass tovább...
Minden séta után érdemes átnézni kedvencünk bundáját, hogy megelőzzük a nagyobb bajt. Ha mégis baj történik, langyos vizes vagy kamillateás borogatás segíthet fellazítani a növényi részeket, azonban komolyabb esetben mihamarabbi állatorvosi vagy orvosi segítségre lesz szükség.
A növény hivatalos neve egérárpa, de sokan toklász néven ismerik. Gyakran hívják cigányzab-nak is, hiszen kalászvirágzata miatt könnyen megtapad a ruhában, állatszőrben.
Az orvosi beavatkozás elkerülése érdekében fontos a megelőzés, hiszen a toklász felépítése olyan, hogy önmagától nem tud távozni a testből, csak egyre beljebb fúródik.
A egérárpa virágzása a meleg hónapokban tetőzik, ekkor a veszély is fokozódik. Bár ártalmatlannak tűnik, mégis életveszélyes lehet, ahogy a debreceni eset is bizonyítja.
Legközelebb, ha sétálni indulsz, vagy kutyát viszel parkba, gondolj arra, hogy a növeny néha nagyobb veszélyt rejt, mint hinnénk.
A videóban bemutatják, milyen veszélyeket rejt az egérárpa, vagyis toklász a kutyák részéről:
Olvass tovább...
Forrás: Haon.hu