promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Börtönbe kerülhetsz, ha ezen a helyen kiabálsz Magyarországon

Börtönbe kerülhetsz, ha ezen a helyen kiabálsz Magyarországon

Borítókép:  Profimedia
Belföldi hírek
Kategória fejléc
Promotions

Súlyos pénzbüntetés terhe mellett is sokan mernek hangoskodni. Jöhet a börtön?

A hírek szerint egyre nagyobb gondot okoz a magyarországi börtönök, és a környezetük számára, hogy a fogvatartottak és hozzátartozói, rokonai az élet nagy dolgait ki-, és bekiabálásokkal tárgyalják meg. Talán a többségük nem is gondolja, hogy ezzel akár a börtönlakó benntöltendő idejét is megnövelhetik, illetve akár a saját pénzüket, rosszabb esetben a saját szabadságukat is kockáztathatják. Értesülésünk szerint ugyanis a közhiedelemmel ellentétben akár a börtönbe is kerülhet az, aki az utcáról zavarja a büntetés-végrehajtás rendjét, biztonságát. 

Cikkünk a baon.hu írásán alapszik, akik szót emeltek a kecskeméti belváros egyre égetőbb problémáját illetően. Ugyanis elharapózni látszik a már régóta létező gond: a civilek folyamatos bekiabálásokkal kommunikálnak a fogvatartottakkal. Ez pedig tilos. A börtönlakók számára ez tiltott kapcsolattartást jelent, lévén ők a szabadságuktól és jogaiktól is megfosztott emberek, így nem beszélgethetnek, társaloghatnak csak úgy kötetlenül a rokonaikkal, barátaikkal. Informátorunk szerint jelenleg több tényezőtől havonta akár több alkalommal is találkozhatnak úgynevezett beszélőkön, valamint Skype-os videóhíváson keresztül. Valamint hetente egy-két órát is beszélhetnek telefonon, illetve a a levélben folytatott kommunikáció is engedélyezett.

Ám mindezek ellenőrzésére feljogosított, sőt, kötelezett a büntetés-végrehajtás személyi állománya. 

Illetve, mi más is lehetne olcsóbb a telefonálásánál, levelezésnél, mint egy kiadós hangszál-tornáztatás a megfelelő ablak alatt? Valószínűleg semmi. Ezért is is élik ki magukat a kinnmaradó, adott esetben éppen szabadlábon lévő családtagok, szerelmek. Ez a probléma természetesen nem csak Kecskeméten jellemző, hanem minden nagyobb város börtöne esetében is, ahol a központban van elhelyezve egy-egy büntetés-végrehajtási intézet. A nagy, vidéki intézetek általában a pusztaságban vannak elhelyezve, így ott ezzel a gonddal nem szembesülnek. 

A jogszabályba ütköző bekiabálás általában nem bűncselekmények előkészítéséről (drog, tiltott tárgyak) szól, hanem a családi kapcsolatok erősítéséről, ám mégis súlyos büntetést vonhat maga után. De ennek ellenére a civilek börtönbe ordibálása lehet szabálysértés, de akár bűncselekmény is, függően a bekiabált információ tartalmától, szándékától is. Ha a "beszélgetés" bűnpártolásra, bűn elkövetésére buzdít, akkor akár börtönbüntetést is kockáztathat az utcai hangoskodó. 

Természetesen a fogvatartott is bajba kerülhet, ugyanis büntetőjogi következménye lehet szavainak, illetve akár a kedvezményeit is elbukhatja, valamint további korlátozásokat vezethetnek be számára a legális kapcsolattartási formáit (személyes látogatás, Skype, telefonálható percek) tekintve.

A bekiabáló pénz büntetést kaphat, ami minimum 5 ezertől 150 ezer forintig terjedhet. A helyszíni bírság értéke maximum 50 ezer forint. Ha a hangoskodó nem követ el bűncselekményt, csupán csak tiltott kommunikációt folytatott, ám mégsem tudná befizetni a pénzbüntetését, akkor előbb vagy utóbb fogház büntetéssel a börtönben köthet ki. 

Egy hazai celeb vallomása, hogy mi zajlik a magyar börtönökben: