
A MOHU nagy bejelentést tett, a nyáron komoly változás várható
Olvass tovább...
Nem mindegy, hogy melyik jelet látjuk a palackon, az értékük is változó.
A MOHU visszaváltó automatáinál legtöbbször az 50 forintos palackdíjat emlegetik, pedig ez csupán az alumínium dobozokra és a műanyag palackokra vonatkozik. De mégis mi lesz az üveggel? Hiszen ennek is több különböző formáját válthatjuk vissza, és ezek módja is jelentősen eltér egymástól.
A legtöbben valószínűleg szembesültek már azzal a helyzettel, hogy nem tudtak visszaváltani egy palackot, mivel azt visszadobta az automata. Ez persze lehet a gép hibája, üveg esetében azonban arra is kell gondolnunk, hogy más okból nem vette vissza az automata.
Olvass tovább...
Az egyutas és a többutas palackok között fontos különbségek vannak, ami nem csak annyit jelent, hogy milyen anyagból készültek, hanem azt is, hogy hányszor lehet őket felhasználni az újrahasznosítás előtt.
Az automata a PET és fém palackokat lényegében összegyűri, az egyutas üvegpalackokat pedig összetöri, így egyrészt kevesebb helyet foglalnak másrészt garantált az ismételt visszaváltás.
Olvass tovább...
Az egyutas üvegeken ugyanazt a jelölést láthatjuk, mint a műanyagokon valamint az aludobozokon, az újrahasznosítást jelző „körforgást” és a benne szereplő 50 ft-os feliratot. A többutasoknál viszont már más a helyzet, ebben az esetben egy oldalára döntött üvegpalackot láthatunk, szintén nyilakkal jelezve az újrahasznosítást.
A többutas üvegek lényege, hogy ezeket ott tudjuk visszaváltani, ahol megvásároltuk és vagy le kell adni a bolti személyzetnél, vagy ha az üzletben a többutas jelzéssel ellátott automata található, azokba be is tudjuk dobni. Ezeket az üvegeket többször is felhasználják – szemben például a borosüvegekkel, melyek egyutasnak számítanak, utóbbiakat az automata is visszaveszi.
A többutas üvegeknél különböző összegeket láthatunk a piktogramon belül, ennek pedig az az oka, hogy a gyártó maga határozhatja meg, hogy mekkora értékű legyen a betétdíj.