promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Víz alá került Magyarország egy titokzatos, elhagyatott része, amikor alámerültek teljesen elképedtek a látványon

Víz alá került Magyarország egy titokzatos, elhagyatott része, amikor alámerültek teljesen elképedtek a látványon

Borítókép:  Profimédia/Illusztráció
Belföldi hírek
Kategória fejléc

Budapest egy része víz alatt van, a mélyben meglepő titkos rejtőznek.

Magyarország különösen népszerű az urbexesek és a titokzatos helyszíneket, rejtett alagutakat, elhagyatott, történelmi házakat kedvelők körében. Fantasztikus, elementáris erejű felvételek szoktak s6zületni olyan helyszínekről, amiről a legtöbbünk még sohasem hallott. Cikkünk mostani témája egy különleges alagútrendszer, mely Budapest X. kerületében található.

A Kőbányai pincerendszerről először 1244-ben, IV. Béla király egyik oklevelében tesznek említést.

A tároló- és járatrendszer 32-33 km hosszú, a járatok mélysége 10-30 méter között változik, szélességük és magasságuk átlagosan 4-6 méter, de vannak nagyobbak, akár 10-12 méter széles szakaszok is.

Korábban amolyan bányaként is funkcionált, mészkövet szállítottak innen, ami akkor akkori legfontosabb építőanyaga lett.

1890-ben ez a funkciója megszűnt, helyette borospincék, sörgyárak, és élelmiszertárolók létesültek benne, de még jeget is tároltak itt. A II. világháború alatt óvóhelyként szolgált a katonák számársa, katonai vezetési pont létesült benne és a bombázások hatását minimalizálandó, ide helyezték át a magyar repülőgépgyártást is.

Az alagútrendszerben ma már néhány raktár működik és gombákat termesztenek benne, az Önkormányzat és a Dreher sörgyárak tulajdonában van. Időnként azonban egyes részei víz alá kerülnek, így érdekes hasznosítási módszert találtak ki az óriási területnek:

A járatokban lehetőség van búvárkodásra.

A Katasztrófavédelem búvárjai mellett technikai és rekreációs búvárok is hódolhatnak a hobbijuknak. A titokzatos helyszín azonban más sporteseménynek is otthont ad: 2010 óta rendezik meg az Underworld Kupa elnevezésű kerékpárversenyt is.

A föld alatti, rejtett úticél kerékpárral is nagyon népszerű:

Nemrég pedig a közösségi média oldalakra került fel néhány kép, az elárasztott Kőbányai Pincerendszerekről, ahol megcsodálhatjuk, hogy milyen az, amikor a természet és az ember által épített elemek összeérnek és végül tökéletes összhangot alkotnak:

Forrás: wikipedia.hu