Magyar találmányon ámul a világ, ez megoldhatná a klímaválságot is
Olvass tovább...
Farkas Bertalan után mehet ismét magyar az űrbe.
A HUNOR Magyar Űrhajós Program egy jelentős fázist zárt le az elmúlt napokban: a hazai tudományos portfólió értékelését és elbírálását, amelynek eredményeként a projekt szakértői megkezdték a NASA engedélyeztetési folyamatát. Az engedélyezési szakasz célja, hogy a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) megvalósulhassanak az előkészített magyar kísérletek, és ezzel Magyarország ismételten helyet kapjon a világűr kutatásában. A NASA-val közös koordináció jelentős előrelépést képvisel, amely egyre közelebb hozza Magyarországot az űrkutatási világ élvonalához.
Olvass tovább...
A program tudományos csapata több mint 35 különböző típusú projektet és kutatást foglal magába, amelyek magukban hordozzák a hazai innovációt és a nemzetközi űrkutatásba való aktív bekapcsolódás lehetőségét. Ezek között olyan kísérletek és fejlesztések találhatók, amelyek az orvostudomány, a biológia, az anyagtudomány és a technológia számos területét lefedik. A magyar űripari fejlesztések mellett ismeretterjesztő és oktatási projektek is bekerültek a portfólióba, ezzel is hozzájárulva a HUNOR Program széleskörű hatásához. A kísérletek végső jóváhagyása után várhatóan a NASA, az Axiom Space és a HUNOR közösen dönt a küldetések pontos részleteiről.
A HUNOR Program kiválasztott űrhajósai, Kapu Tibor és tartalékos társa, Cserényi Gyula, több hónapos kiképzésen vesznek részt a NASA és az Axiom Space vezetésével. Houstonban a program gyakorlati szakasza zajlik, ahol különféle vészhelyzeti protokollokat, dokkolási műveleteket és űrbéli munkafolyamatokat sajátítanak el. A Philadelphiában tartott tréning részeként 6G-s centrifugaterhelést is átvészeltek, amely az űrrepülés során fellépő extrém gyorsulásokat szimulálja. Ez a képzés nemcsak a fizikai állóképességet teszteli, hanem a gyors helyzetfelismerési és stresszkezelési képességeket is, amelyek alapvetőek az űrbéli munka során.
Olvass tovább...
A magyar űrhajós misszió várhatóan 2024 őszén indul a SpaceX Falcon-9 rakétájával a floridai Kennedy Űrközpontból. A küldetés során Kapu Tibor kutatóűrhajós a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén fog 14 napot eltölteni, amely idő alatt a magyar kutatási portfólió projektjeit fogja végrehajtani. Az Ax-4 misszió részeként a négyfős legénység további tagjai között egy amerikai, egy indiai és egy lengyel űrhajós is helyet kap, így a nemzetközi együttműködés az űrkutatás terén ismét előtérbe kerül.
A HUNOR Program egy új korszak kezdetét jelenti Magyarország számára az űrkutatásban. Az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan, több mint 40 évvel ezelőtt, 1980-ban jutott el az űrbe, azóta nem volt magyar képviselő a világűrben. A program keretében előkészített kísérletek és kutatások nemcsak a magyar tudomány és technológia fejlődését szolgálják, hanem elősegítik az ország nemzetközi űripari pozíciójának erősítését is. Ferencz Orsolya, a program miniszteri biztosa hangsúlyozta, hogy a küldetés célja, hogy Magyarország versenyképes helyet biztosítson magának az egyik legdinamikusabban fejlődő globális iparágban.
A HUNOR Magyar Űrhajós Program most a NASA jóváhagyási fázisában jár, ami döntő lépés az űrutazás előkészítése szempontjából. Ha a misszió sikeres lesz, a HUNOR Program és Magyarország számára is megnyílhatnak a kapuk további kutatási együttműködések felé. Az amerikai Axiom Space céggel való partnerség a magyar űrkutatás fenntartható és hosszú távú fejlődését is segítheti, új technológiák fejlesztésével és a magyar tudományos közösség további támogatásával.
A program sikere új lehetőségeket nyithat meg a magyar űripar és a tudományos kutatás előtt, és olyan eredményekhez vezethet, amelyekkel Magyarország komoly szereplőként jelenhet meg az űrkutatás globális színpadán.
forrás: space.kormany.hu