promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Apró magyar gyarmatot létesítettek az Északi-sark alatt, különleges jogaink vannak a távoli jégvilágban

Apró magyar gyarmatot létesítettek az Északi-sark alatt, különleges jogaink vannak a távoli jégvilágban

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

Hihetetlen távolságban egy kis földdarabka magyar területnek lett kikiáltva.

Vannak a világnak nagy gyarmatosító nemzetei, melyek kihasználták fejlettségüket, erejüket, és előnyüket távoli népek földjén kamatoztatták, melyek mesés gazdagságot garantáltak számukra. Valószínűleg senkinek nem meglepő az alábbi tény: Magyarország nem tartozik ezen nemzetek közé.

A gyarmatosítás az évszázadok alatt inkább pejoratív felhangú történelmi eseménnyé vált, az elnyomott népek pedig kivívták a függetlenséget, habár a történelmükben kitörölhetetlen nyomot hagytak az elmúlt évszázadok. Mindeközben Európától több ezer kilométerre, egy fagyos földrészen csak a legbátrabbak vetették meg a lábukat.

Egy kis darabka Magyarország

Persze Európában is ment a marakodás a gazdag területekért, a világháborúk pedig hatalmas átrendeződést hoztak nem csupán a politikában de a határok kialakításában is. Ennek legnagyobb vesztese Magyarország volt, területének jelentős részét kénytelen volt ugyanis átadni. Ki gondolta volna, hogy mégis volt egy olyan pontja a békediktátumoknak, ami számunkra kedvezett?

Az 1920-ban köttetett Svalbardi Egyezménynek köszönhetően ugyanis Magyarországot különleges jogok illetik meg a Spitzbergákon, a Jeges-tengeren található, csaknem 61 ezer négyzetkilométeres szigetcsoporton ugyanakkor nem tobzódnak honfitársaink. Ami valahol érthető, ugyanis a zord időjárás miatt mindössze néhány ezren lakják a kietlen környéket.

Ennek ellenére akár vadászhatnánk, hajózhatnánk, sőt még bányászhatnánk is a területen, illetve aki nagyon arra vágyna, be is települhetne. Ez azonban nem olyan egyszerű dolog, mint amilyennek elsőre hangzik. A Spitzbergákon ugyanis csak az tartózkodhat életvitelszerűen, akinek ingatlantulajdona van ott, esetleg munkahelyük. Egyik sem túl gyakori arrafelé. Mindenesetre aki valahogy mégis megoldja, annak az ellátását is és a közlekedési lehetőségeit is biztosítani kell - írta meg korábban a HVG. Utak, boltok csak elvétve vannak arrafelé, Longyearbyen a legnagyobb település a szigetvilágon a maga 2500 lakosával.

A Sváby András és Vujity Tvrtko egyébként ellátogatott a különleges helyszínre, ahol a Szovjetunió is megmaradt, és ha már ott voltak, létrehoztak egy Kis-Magyarországot is, amely ugyan csak egy sátorból és egy magyar zászlóból állt, mégis különleges pillanatnak számított, mint ahogyan az egész utazás is: