promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ez az ukrán-orosz háború legfőbb oka, szakértő mondta ki a rendkívülit Friderikusz Sándor műsorában

Ez az ukrán-orosz háború legfőbb oka, szakértő mondta ki a rendkívülit Friderikusz Sándor műsorában

Borítókép:  Profimedia
Politika
Kategória fejléc

Ezért törhetett ki a háború.

Az orosz-ukrán háború

Még nagyban éltük a koronavírus következtében bevezetett lezárásokat, amikor robbant (szó szerint) a hír 2022. februárjában: Oroszország megtámadt Ukrajnát, hosszú idő után fegyveres konfliktus kezdődött el két európai állam között.

Szinte hihetetlen, de mintegy varázsütésre megszűnt a Covid-fenyegetettség, onnantól kezdve a sajtót a háború témája uralta - az a háború, ami idén már több mint három éve tart.

Bár Donald Trump azzal kampányolt, ha megválasztása esetén "24 órán belül" elintézi a békét, ez sajnos hiú reménynek bizonyult (olyat nem mernénk feltételzeni, hogy egy politikus esetleg nem mondott igazat), később a dátum 100 napra módosult, de egyelőre ez sem teljesült, sőt, mivel Ukrajna a kezdeti határozott tagadás ellenére mégiscsak aláírta Amerikával a ritkaföldfémekről szóló megállapodást (itt is csak félreértésről lehetett szó korábban), az amerikai fegyverszállítások is újra megindultak Ukrajnába, úgyhogy minden bizonnyal messze még a vége.

Friderikusz Sándor műsorában volt szó a háborúról

Friderikusz Sándor műsorait általában nem a mélyreható politikai elemzések miatt szeretik hallgatni az emberek, amióta viszont a YouTube-on tesz közzé tartalmakat, komolyabb témákat is érinteni szokott. A legújabb adásban Sz. Bíró Zoltán volt a vendége, aki a több mint másfél órás podcastben érdekes szempontokat említett meg az orosz-ukrán háború kitörésének okairól.

Ezt mondta a szakértő

Sz. Bíró Zoltán szerint a háborúnak nem elsősorban katonai, hanem sokkal inkább gazdasági okai vannak, de nem olyan értelemben, ahogy arra a legtöbben gondolnának. A szakértő szerint Ukrajna egy egészen másfajta fenyegetést jelentett Oroszországra - Vlagyimir Putyin nem akarta, hogy a szomszédban egy keleti szláv népek lakta ország egy gazdaságilag sikeres plurális demokrácia legyen.

Sz. Bíró úgy fogalmazott, hogy a volt szovjet tagköztársaságok közül a Balti-országok bár bebizonyították, hogy sikeresek tudnak lenni, ilyen irányba indulhatott volna el Ukrajna is, ez az forgatókönyv viszont egyáltalán nem tetszett volna Vlagyimir Putyinnak, ugyanis ebben az esetben belföldön felelősségre vonhatták volna, hogy ha az ukránok ezt meg tudják csinálni, akkor vajon Oroszországban miért nem lehet.

A beszélgetés során még sok témát kifejtett a szakértő, ide kattintva megtekinthető a teljes adás: