Ez az edzés titka: Ahogy kocogsz, úgy olvad le rólad a zsír! Mutatjuk, hogyan!
Mindenki bomba testre vágyik a strandszezonra. Igaz, hogy egy pár izzasztóan meleg napon már túl vagyok, de még nem késő belevágni a diétába vagy a megfelelő sportba, hogy formába hozzuk magunkat. Van ugyanis egy olyan mozgásforma, ami rekordidő alatt olvasztja le rólunk a plusz kilókat. Ez a kocogás. A kocogás nem csak a testünk, hanem az elménk és a szellemi egészségünk szempontjából is számos előnyt nyújt. Vizsgáljuk meg, miért ennyire hatékony és kiknek ajánlott!
Kocogás mint zseniális zsírégető módszer
A Kocogásnak a 8 km/h alatti tempót nevezzük, míg a futás efölé esik. Sokan talán úgy gondolják, hogy a lassabb tempó nem ér semmit, pedig a kocogás lényege épp a kitartó, hosszútávú kardió-edzés. A kocogás kiváló mozgásforma, ha szeretnénk zsírt égetni és gyorsítani az anyagcserét. A rendszeres kocogás során a testünk ugyanúgy felemészti az energiát, mintha nagyobb tempóban futnánk rövidebb távot, ám egy átlagos, könnyű futás során akár 300-500 kalóriát is elégethetünk, attól függően mennyire intenzív az edzés, viszont sokkal tovább bírjuk, mintha hirtelen nekiiramodnánk. Ha igazán hatékony zsírégetést szeretnénk, nem elegendő kizárólag a kocogásra támaszkodni. Egészséges étkezési szokásokat kell kialakítanunk és egyéb edzésformákat is kipróbálhatunk.
Kiknek ajánlott a kocogás?
Kezdők: A kocogás egy alacsony intenzitású tevékenység, amelyet könnyedén be lehet iktatni a mindennapi rutinba. Kezdőként ajánlott lassan kezdeni, rövidebb távokon futni, majd fokozatosan növelni a távot és az intenzitást.
Fogyni vágyók: Ha zsírt szeretnénk égetni, a kocogás a legjobb választás. Kombinálva egy egészséges étrenddel segíthet abban, hogy elérjük a vágyott súlyt.
Stressz és hangulatzavarokkal küzdők: A kocogás nem csak a fizikai állapotot javítja, hanem a mentális egészséget is támogatja. A futás során endorfin szabadul fel, ami javítja a hangulatot és csökkentik a stresszt.
Kiknek nem ajánlott a kocogás?
Súlyos ízületi vagy lábproblémákkal küzdők: A kocogás nagy terhelést ró az ízületekre és a lábakra. Ha súlyos ízületi fájdalmakkal, sérülésekkel vagy más lábproblémákkal küzdünk, érdemes konzultálni a szakorvosunkkal, mielőtt elkezdjük a kocogást.
Szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők: Intenzív kocogás komoly terhelést jelenthet a szív- és érrendszerre is. Abban az esetben is nagyon fontos, hogy beszéljünk az orvosunkkal, ha ilyen típusú betegséggel küzdünk.
Ha úgy döntöttünk belevágunk, a leglényegesebb dolog a fokozatosság, és a megfelelő cipő kiválasztása. A nyújtás és a bemelegítés pedig nem csak ebben a helyzetben, hanem minden edzés előtt és után kihagyhatatlan, hogy elkerüljük a sportsérüléseket.